Moody’s kärpis Eesti reitinguväljavaate negatiivseks

07. november 2008, 12:17

Reitinguagentuur Moody’s kärpis täna Eesti
valitsuse krediidireitingu väljavaate stabiilselt negatiivseks.

Eesti kroonis ja välisvaluutas võla reiting on A1 negatiivne.

Agentuur põhjendas reitingu väljavaate langetamist ülemaailmse likviidsuskriisiga, mis muudab Eesti majanduskriisi seni arvatust rängemaks, ning majandusolukorra halvenemisega teistes Balti riikides, millega Eesti majandus on tihedalt seotud.

Eesti „SKP kahanes juba enne seda, kui globaalne likviidsuskriis septembri keskel teravnes,“ kommenteeris Moodys’e vanemanalüütik Kenneth Orchard. „Välisraha sissevoolu ning ekspordinõudluse vähenemine viib nüüd tõenäoliselt sügavama ja pikema majanduslanguseni, kui algselt oli põhjust arvata,“ jätkas ta. Kuna Eesti majandus on väike ja üheülbaline, on see rohkem tundlik nii positiivsetele kui ka negatiivsetele šokkidele.

Orchardi sõnul ei katke välisraha sissevool siiski sootuks, kuna lõviosa Eesti pangandusest on välismaiste emapankade kontrolli all. „Rootsi valitsuse abipakett Rootsi pankadele peaks kindlustama selle, et välisraha sissevool Eestisse jätkub, ehkki väiksemas mahus,“ ütles ta.

Orchardi sõnul on ka Eesti valitsus tormi üleelamiseks suhteliselt heas seisus tänu oma väikesele võlakoormusele. „See tähendab, et valitsust ei ohusta likviidsusrisk, mis tänases keskkonnas on oluline tugevus,“ ütles Orchard.

Kuid „arvestades seda, kui järsult on kodumaine nõudlus vähenenud, võivad eelarvedefitsiidid ja isegi väga suured defitsiidid olla möödapääsmatud,“ ütles Orchard, ennustades ka valitsuse võlakoormuse kasvu.

Eestile avaldab mõju ka majandusliku olukorra halvenemine Lätis ja Leedus. „Kuigi eraldi võttes hindab Moody’s Eesti krediidivõime paremaks, on Eesti lahutamatult seotud oma Balti naabritega,“ ütles Orchard. Nii kaubanduse, investeeringute kui ka pangandussüsteemide kaudu. Lisaks ei tee välisinvestorid kolmel riigil tingimata vahet. „Kui ühes puhkevad probleemid, koheldakse teisi riike sarnaselt,“ ütles Orchard.

Orchardi sõnul on tõenäoline, et Eesti reitingut langetatakse ühe pügala võrra tasemele A2, kui ülemaailmne likviidsuskriis järele ei anna ning Balti riikide majandusolukord edasi halveneb. „Kui aga globaalne keskkond kiiresti paraneb, võimaldades Balti riikide majandusel stabiliseeruda,“ võib Moody’s reitinguväljavaate tagasi positiivseks muuta, ütles Orchard.

Moody’s langetas täna ka Leedu riigi reitinguväljavaadet ning Läti riigi reitingut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 17:44
Otsi:

Ava täpsem otsing