Eneken Laasme • 9. detsember 2008 kell 22:00

Tööriistakasti sisu koosta oma käe ja elamise järgi

"Valmis tööriistakasti soovitan ainult sellele, kes ostab tööriistu igaks juhuks," selgitas ASi FEB Satter tootejuht Argo Bogdanov. Põhjus selles, et valmis tööriistakastid sisaldavad enamasti madala kvaliteediga tööriistu ja auto remontimiseks vajalikke võtmeid. Kallimates komplektides on korralik kvaliteet, kuid enamikku vahendeid inimene kodus ei vaja. Müügil pole aga komplekte, kus lisaks mutrivõtmetele ja kruvikeerajatele oleks haamer, saag, mõõdulint, töökindad.

Esmavajalikud tööriistad, nagu näpitsad, haamer, kruvikeeraja, saag, mõõdulint, lood, torutangid, rauasaag, kruvid, tüüblid, keermeteip ja kummitihendid peaksid igas kodus olemas olema.

Saagi ostes on valida suurema või väiksema "hambaga" saagide vahel. ""Suure hambaga" saag lõikab kiiremini, kuid "väiksema hambaga" saagides on töö tulemus puhtam," sõnas K-Rauta tööriistade tootejuht Risto Kippasto. Kipsplaadiga kaetud seintes asuvaid elektrijuhtmeid ja veetorusid aitavad leida erilised detektorid.

Tööriistu on võimalik osta nii eraldi kui ka soetada universaalne tööriistakast.

"Tööriistakasti komplektina ostes on töövahendid hinda ja mõõtmeid arvestades disainitud võimalikult kompaktseks," osutas Kippasto nende eripärale. Bogdanovi veendumusel ajab tööriista kord aastas kasutmisel asja ära ka väga odav vahend.

Poolprofessionaalne sobib tihedamalt kasutamiseks ja kestab kauem. Kui tööriistu soetatakse pikaks ajaks ja kasutatakse regulaarselt, on parem ise tööriistavalik kokku panna. Ise komplekteerimine eeldab arusaama töötegemise metoodikast ja teadmist, mis töö jaoks millist tööriista vaja on.

AS Tooma Tööriist müügijuht Valdo Herzmanni seletusel on tööriista valikul võtmeküsimuseks see, milliseks tööks seda vaja. Samuti, kuidas aru saada, kas odava hinnaga tööriist ka töö ära teeb.

Tema seletusel selgub tihti ka professionaalile mõeldud tööriista tegelik väärtus ikka praktikas. Enam ei loe, kus toode valmistatud on, sest enamus tööriistu valmistatakse hommikumaades.

Seega võib tekkida olukord, kus kaks sarnast tööriista on valmistatud Hiinas samal tänaval, kuid erinevates tehastes ning nii on nende kvaliteet erinev. Kliendile ei soovita Herzmann teha oste nurgatagustest kauplustest ja turult ega osta valmis tööriistakasti.

Tööriista ostma minnes tasub klienditeenidajale selgitada, millist tööoperatsiooni on tarvis teha, sest siis saab see soovitada kõige optimaalsemat tööriista.

Hetkel kuum