Kallas: mina ei puutuks ettevõtte tulumaksu

24. aprill 2009, 13:25

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas
ei toeta OECD värskes raportis Eestile antud soovitust kaaluda ettevõtte
jaotamata kasumi maksuvabastuse kaotamist ning oleks üldse majanduse praeguses
seisus maksude muutmisega ettevaatlik.

„Mina ei puutuks praegu ettevõtte tulumaksu, ma lihtsalt sümboolselt ei puudutaks seda. Kindlasti ei ole see mingi tabu, mille üle ei võiks arutada. Kuid kui me hakkame seda reglementeerima, lähme plaanikomitee juurde tagasi - keegi hakkab hindama mis on hea investeering ja mis mitte. Täna ma ei tõttaks sellest loobuma,“ ütles Kallas.

„Ma arvan, et see ettevõtte tulumaksuvabastus on olnud Eesti majandusele väga positiivne, eriti väikesele ja keskmisele ettevõtlusele. See on võimaldanud investeerida ja ei saa kuidagi öelda, et investeering ei ole läinud tootlikkusse sektorisse,“ ütles Kallas. „Kindlasti on ettevõtte tulumaksvabastus üks niisugune asi, et kui see ära kaob, siis see on negatiivne signaal. Praegu on see üks positiivne element ettevõtlusele.“

Kallase sõnul tuleb praegu mõelda, kus on need loomingulised jõud, mis majanduse uuesti käima panevad. „Kus on see ettevõtlus ja tööjõud, kes on võimelised hoopis uuel ringil alustama ja uut ringi edasi viima. Valitsus ei tohiks midagi teha, mis tõkestaks uue laine tulekut või ei soodustaks uue laine tulekut,“ ütles Kallas.

Kommenteerides tänasel pressikonverentsil teemat, kas Eesti peaks oma eelarvepositsiooni parandamiseks kaaluma ka maksude tõstmist, ütles Kallas, et ei näe, kust need maksutulud tuleksid, kui majandus langeb suurusjärgus 10%.

„Kui te tõstate makse, siis kes maksma hakkab, kus need maksjad on?“ küsis Kallas. „Eriti mis puudutab tulumaksu, kus need tulud täna on, kellelt te selle täiendava raha ära võtate. Võib-olla on kaudsete maksude osas võimalik midagi teha …“

„Võib juhtuda, et teete mingi maksupoliitilise otsuse ja see ei anna mingit positiivset efekti. Samas olete diskrediteerinud maksupoliitika kui majanduspoliitika stabiilse elemendi,“ hoiatas Kallas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing