OECD kritiseerib Eestis reinvesteeritud kasumi maksuvabastust

20. aprill 2009, 11:03

Täna avalikustatud mahukas Eesti majanduse
analüüsis kritiseerib OECD tulumaksuvabastust ettevõtete reinvesteeritud
kasumile, väites, et see lukustab kasumi juba tegutsevatesse ettevõtetesse.

See võib pärssida investeeringuid ning ressursside ümberjagamist sektoritesse, mis on olulisemad nii majanduse kiireks toibumiseks kui ka pikemas perspektiivis jätkusuutliku majanduskasvu tagamiseks, kirjutab raport.

"Ehkki Eesti ettevõtete maksustamise süsteem on atraktiivne oma lihtsuses ja efektiivsuses, võivad mõned selle aspektid moonutada stiimuleid ning pärssida kasvu ja restruktureerimist," märgib raport, lisades, et rahvusvaheliste firmade investeerimisotsustes võivad tööjõu maksustamine ja toodete turu regulatsioonid omada suurematki tähtsust kui ettevõtte maksud.

Praegune süsteem ei soosi dividendide väljamaksmist aktsionäridele, mis vähendab kapitali liikuvust ning investeeringuid potentsiaalselt tootlikumatesse projektidesse või teistesse firmadesse ja tööstusharudesse, leiab OECD. Samuti võib ettevõte firmasse jäänud kasumi investeerida hoopis finantsvaradesse või hoida likviidsetes vahendites. Ja kuna maksud mõjutavad tööjõu ja kapitali hinda, ei soosi selline süsteem ka uute töökohtade loomist.

OECD soovitab analüüsida reinvesteeritud tulu maksuvabastusest johtuvaid moonutusi ning kui need on tõsised, siis süsteemi ümber vaadata.

"Hästi administreeritud maksusüsteem ja stabiilne ettevõtte tulumaksu poliitika koos mõõduka ettevõtte tulumaksuga võivad investeeringuid soosida paremini ning vähemate moonutustega," märgib OECD.

Reinvesteeritud tulu maksuvabastus on OECD riikide jaoks süsteem, mida praegu ükski OECD liikmesriik ei rakenda.

Üldise maksukoormuse kohta märkis OECD, et kui Eesti 32%ne maksukoormus on OECD keskmise 36%ga võrreldes madal, siis tööjõudu maksustab Eesti kõrgemalt kui OECD riikides keskmiselt. See on tingitud kõrgest sotsiaalmaksust, mida Eesti tööandjatel maksta tuleb ning mis vähendab tööandjate huvi uusi töökohti luua.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 10:57
Otsi:

Ava täpsem otsing