Josing: korrake igal hommikul maksutõus ei suurenda laekumist

27. mai 2009, 13:29

Kergekäeline maksutõus ilma sügava
analüüsita ei pruugi tuua soovitud suuremat tulu riigikassasse, seega soovitab
Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing korrata poliitikul hommikuti
endale, et maksude tõstmine ei garanteeri laekumise suurenemist.

Tema sõnul aitab stabiilne ja prognoositav maksukeskkond pärssida varimajandust ja salaturgu. Analüütikute sõnumit edasi kandes rääkis Josing, et väga kergekäeliselt tullakse viimasel ajal välja maksumuudatuse ideedega. Seega tekib tema sõnul oht, et poliitiliselt välja pakutud maksumuudatustele ei lisandu sügavat tagajärgedele keskendunud analüüsi.

„Maksude tõstmine ei suurenda laekumist, peaks poliitik kordama endale igal hommikul,“ soovitas Josing ning lisas, et suure tõenäosusega maksudMarje JosingMarje Josinge tõstmise korral inimesed lihtsalt tarbivad vähem ja sellega kaasneb salaturg.

Oluline on maksupoliitiliste otsuste kujundamine. „Muidu juhtub nii, et tahtsime parimat, aga kukkus välja nagu Lätis,“ hoiatas Josing.

Maksude tõstmise korral tuleb arvestada, et riik oleks suuteline panustama turgude kontrollimisse. „Kui vähendame maksu- ja tolliameti haldussuutlikkust, loome suure salaturu, puudub võimalus piisavalt kontrollida,“ rõhutas ta.

Josing rääkis, et kuna 2008. aasta esimeses pooles tabas Eestit suhteliselt pehme maandumine, siis nüüd on palkade vähenemine, töötuse kasv ja muud ohutegurid inimestele kohale jõudnud. Ka tubakatoodete hinnad tõusid aasta lõpus, mille tõttu 2009. aasta esimeses kvartalis suurenes plahvatuslikult nn hall turg. See tähendab, et alkohol ja tubakas tuuakse riiki sisse üle idapiiri legaalsel moel, kuid müüakse edasi illegaalselt.

„Eesti idapoolses osas on olukord väga problemaatiliseks muutunud,“ märkis ta ning selgitas, et praeguste andmete kohaselt ületab Eesti ja Venemaa vahelist piiri Narvas 11 inimest minutis, mis teeb umbes 5000 inimest päevas (maksu- ja tolliameti andmetel isegi 8000 inimest ööpäevas), kellest suur osa laekub koos lubatud alkoholi- ja tubakakogusega. „Riik peaks sellega kiirelt tegelema, kui ei taha, et see nagu vähkkasvaja laiali läheb,“ lisas Josing.

Marje Josing esines täna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud pressikonverentsil, kus tutvustati 2008. aasta varimajanduse uuringu andmeid. Selleks aastaks prognoosis Josing, et tõuseb surve varimajanduse suurenemisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2009, 07:11
Otsi:

Ava täpsem otsing