BÖRS: Tuleviku tugevamad

01. juuli 2009, 08:41

Aktsiad on viimaste kuudega küll võimsalt
kerkinud, aga pikemat ajaperioodi vaadates siiski veel kaunis madalatel
tasemetel. Seega võiks mõelda mõnele ostuvõimalusele, et loetud aastate pärast
end veidi kõrgema mäe otsast leida.

Osta võib praegu ju põhimõtteliselt vaat et kõike, mis kindla peale pankrotti ei lähe. Ka plahvatusohtlikku võlaseisu võiks vältida. Milliseid ettevõtteid siis vaadata võiks?

Ajakiri Fortune paneb igal aastal kokku pika nimekirja aktsiatest, mis võiksid kaugemas perspektiivis investorile teistest kasulikumad olla. Valisin sealt ettevõtted, mis maksavad hästi dividende, kasvatavad usinalt kasumit ja ei ägise liiga raske võlakoorma all. Neil ettevõtetel pole hinna/kasumi suhe viimase kolme aasta jooksul olnud kõrgem kui 15 ning viimased kümme aastat on nad näidanud vaid kasumeid, seejuures vähemalt 3protsendilist kasumi kasvu igal aastal. Ka dividende on valitud ettevõtted maksnud korralikult vähemalt kümme aastat.

Kuigi on käes päikseline suvi ja ilmselt pole palju neid, kes ihkaks pärast pikka tööpäeva uusi investeerimisvõimalusi kaaludes ka õhtu sinise ekraani taga veeta, võiks lähiajal sellele siiski mõelda ja oma valikuvariantidesse lisada ka tutvustatud ettevõtteid.

Soovitus
Baker Hughes
Nafta- ja maagaasiettevõtteid nõustamise ja teenustega abistav ettevõte on kõige parema käibevarade ja lühiajaliste kohustuste suhtega (current ratio). Aktsiahinna ja kasumi suhe on samuti päris atraktiivne. Nafta hind ei saa jääda igavesti madalaks, mistõttu majandusliku aktiivsuse taastumise ja toorainehinna tõusuga saab kaasa lainetada ka Baker.
Noble Corp
Veel üks nimekirjas leiduv naftavaldkonna tegija, kelle süvavetes puurimise oskus tuleb nafta hinna kerkides päris kindlasti kasuks. Analüütikud ootavad merepõhjas peituvate naftamaardlate suurimale hirmule järgmiseks viieks aastaks pea 13protsendilist kasumi kasvu.
Noble on õigel ajal suutnud allkirjastada suhteliselt kõrgete fikseeritud hindadega puurimiskokkulepped lähiaastateks, nii et tööpuuduse üle väga kurta põhjust pole ja ka rahavoogu tuleb lepingute järgi sisse 10,6 miljardi dollari jagu.
Becton Dickinson ja Bristol-Myers Squibb
Kuigi tervishoiusektor võib kohati olla seotud veidi suurema riskiga mõnetise ebamäärasuse tõttu seoses uute ravimite tegeliku toime ja patentide kehtivusperioodidega, peitub seal siiski ka kaunilt kumavaid pärleid. Tervishoiutööstuse suurkujude aktsiad peaksid tugevalt langustele vastu seisma isegi jätkuvate probleemide korral majanduses.
Becton Dickinsoni sissetulekud on kindlustatud raviasutuste vajadusega parema diagnostika ja seadmete järele. Kuigi ka haiglad tõmbavad kulusid kokku, on teatavat hulka igapäevaseid laborivahendeid ja kemikaale töö jätkamiseks endiselt vaja. Süste vajavad inimesed ju hoolimata majandusraskustest ja ka gripiproove tehakse edasi.
Bristol Myers Squibb on küll mõnevõrra närvesöövam aktsia, sest sõltub üsna palju ka patentide lõppemisest. See mure võib tabada õnneks küll aastate pärast, sest olulisematest ravimitest kaotab jäljendamiskeelu antidepressant Abilify aastal 2014 ja vähiravim Erbitux aastal 2017.
Onkoloogia ja diabeedi valdkondades on töös ka uusi paljulubavaid tooteid koostöös teiste suurte ravimifirmadega, et vähendada kulusid. Lisaks on ettevõttel piisavalt vahendeid uute ülevõtmiste jaoks, kuigi see loob vastukaaluks kasvuvõimalustele ka ebaõnnestunud ostu ohu.
W.W. Grainger
Kui praktiliselt kõik ettevõtted on pidanud karmi pilguga üle vaatama oma kuluread ja neist nii mõnegi halastamatult rasvase kriipsuga maha tõmbama, ei saa töö päris normaalselt jätkuda ilma teatavate parandustööde ja putitamiseta. Just selles ulatab teistele lahke käe W.W. Grainger.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2009, 08:47
Otsi:

Ava täpsem otsing