KUIDAS valida ettevõtlusvormi?

Lemmi Kann 14. august 2009, 00:00

Igasugune äritegevus on seotud riskiga. Ettevõtlusvormi valides räägitakse aina sagedamini võimalikust vastutusest pankroti korral kuni selleni välja, et FIEna või osaühingu ainuosaniku-juhatajana tegutsemise vahel tulekski valik teha pankrotihirmust lähtudes. Nõuanded, kuidas ja mille alusel oma võimalusi ja riske hinnata ning valida endale sobiv ettevõtlusvorm, on koostatud ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna abiga.

Mittetulundusühinguid on üritatud äri ajamiseks kasutada. Seda lootuses, et siis ei pea keegi millegi eest vastutama.

Mittetulundusühingu nimi näitab, millega tegemist on: see pole mõeldud omanikele tulu teenimiseks, ehk teiste sõnadega: see ei saa kasumit jagada. MTÜ võib küll põhikirjalise tegevuse kõrval ka äri ajada, aga teenitud kasumit dividendina kellelegi välja maksta pole võimalik.

Tartu Ülikoolis oma doktoritöös pankade ja ettevõtete finantshaavatavust uurinud Kadri Männasoo jõudis järelduseni, et majandusraskustes aktsiaseltsil on varade mahult sama suurest ja samas seisus olevast osaühingust poolteist kuni kaks korda suurem tõenäosus alakapitaliseeruda ning hingusele minna.

Eelmisel aastal valminud doktoritöö tulemused saadi ökonomeetriliste meetoditega, rakendades kestvusanalüüsi. Analüüsi abil leiti iga ettevõtte kohta jätkusuutmatuks muutumise tõenäosus, arvestades ettevõtte varade suurust, võlakoormust, tulukust, efektiivsust ning vanust.

Kuna aktsiaseltsid on enamasti osaühingutest suuremad ning võimsamad, siis loomulikult peavad rasketel aegadel pigem nemad vastu. Kui võtta välja suuruse mõju, jääb elama osaühing.

Rõhutan, et ebaõnnestumise põhjuseks ei ole ettevõtte asutamisvorm, vaid majandustegevuse edukus. Samas on juriidiline vorm majandusraskuste ilmnemisel oluline määraja, kas ettevõte alakapitaliseerub ja likvideeritakse või suudetakse tegevust paremate aegade ootuses jätkata. Kahjumlikku või vähetulusat aktsiaseltsi on tunduvalt kallim käimas hoida kui samas olukorras osaühingut.

Ka ei anna passiivne ja vähearenenud aktsiaturg aktsiaseltsidele eeliseid, mis peaksid selle juriidilise vormiga kaasnema ja see annab tunda just väiksemate aktsiaseltside puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing