Pisikesed nipid teevad kena laudpõranda

Siim Sultson 05. oktoober 2009, 00:00

Uus laudpõrand kuivab veel aasta pärast paigaldamist. "Kõige kvaliteetsema põranda saab, kui kruvidega kinnitatud lauad aasta pärast uuesti avada ning siis koos lisalauaga tagasi panna," selgitas Säästva Renoveerimise Infokeskuse vanamaterjali projektijuht Kalle Kase.

Sellise võimaluse annab just laudade kinnikruvimine, mitte naelutamine. Lisalaua vajadusele osutab näide, et 20 sentimeetri laiune laud võib kuivamisel aheneda kuni 3 millimeetrit.

Lisaks on oluline, et tuppa toodud laudu ei kiirustataks kohe põrandale kinnitama. Et põrandast mingitki asja saaks, peaks materjal seisma vahelippidega ladustatult ruumis vähemalt paar päeva, veel parem kui nädalajagu.

Selliselt ühtlustub laudade niiskustase toa tulevase jääva kliimaga. Ruum olgu muidugi köetav.

Puuinfo projektijuhi Märt Riistopi tõdemusel ei pea ruum suvel köetud olema. Küll aga olgu niiskustase toaõhus siis 30-40%, mis on inimesele toas elamiseks tervislik foon.

Kalle Kase seletusel tehakse tavaliselt viga sellega, et tuuakse tuppa niisked lauad, mis virnastatult kaardu või suisa propellerisse kisuvad. Selliseid laudu on üsna võimatu sirgelt põrandale panna, liiatigi võivad need paigaldamisel ennast lahti tõmmata.

Veel hullem on niiske materjali kohene kinnilöömine, sest see võib kuivades kogu põranda kummi ajada ja põhjustada laudade lõhkimineku. Seega peaksid tuppa tulevase kliimaga ühtlustuma toodud lauad olema vähemalt 10-12% niiskusega.

Märt Riistop soovitab laudade kinnitamisel jätta seinast kuni paarisentimeetrine vahe - siis pääseb kogu põrand toa niiskuse muutudes end liigutama. Vahe seina ääres kaetakse põranda ääreliistuga. Klassikalise laudpõranda laud on 38 millimeetrit paks, kuid sellest saab korraliku põranda eeltoodud võtteid arvestades.

Teiseks lahenduseks on 19millimeetrised lauad, mis õhukestena sobivad puitlaastplaadile või betoonile liimimiseks.

Puuinfo projektijuht Märt Riistop soovitab enne vana laudpõranda edasise viimistluse valimist see puhtaks lihvida.

Mustusest väga paakunud põranda võiks hoopis toonida või koguni värvida. Muidu võib puidukarva põranda tagaajamisel tulemuseks saada ebaühtlase välimusega lakitud või õlitatud põrand.

"Lihvimise eel tasub põrandanaelad torniga sügavamale lüüa, siis ei pea pidevalt liivapaberit vahetama ja rikkuma lihvijat," paneb Riistop südamele. Lihvimist alustatakse jämeda liivapaberiga, tööetappide arenedes valitakse järjest peeneteralisemaid liivapabereid. Lisaks võib olla vajalik vana põranda kuumapuhuriga töötlemine, et saada kätte viimased vana värvi ja pahtli jäägid. Vana põranda suureks vajunud vahed saab täita lihvimispuru või peente liimitud liistudega.

Ehedat välimust rõhutab ka näiteks leelisega töötlemine. Pärast puhastamist peaks vana põranda õlitama, vajadusel ka vahatama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing