Katre Pilvinski • 11. juuni 2010 kell 13:02

Mägus: turismiäris läheb tänavu lihtsamaks

See aasta tuleb hotellinduses ja turismisektoris kergem, kuna mullu tehti ära suured kulukärped ja toimus kohanemine, ütles Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juht Feliks Mägus.

"Fakt on see, et eelmine aasta oli hotellisektorile väga keeruline ja enamus hotelliettevõtteid olid kahjumis," tõdes ta. Mäguse sõnul oli aasta neile lihtsam, kes olid paremini kapitaliseeritud, kes on turul kauem olnud ja on teeninud omale rasva naha alla. Neil, kel olid suured laenukohustused, oli igal juhul raskusi laenude ja ka jooksvate kulude teenindamisega, lisas ta.

Erialaliidu juhi arvates tuleb see aasta turismisektoris kergem, kuna eelmisel aastal tehti ära suured kulukärped ja toimus kohanemine. "Kulukärped toimusid tihtipeale ka lühiajaliste kulude tekkimise arvel. Sellel aastal on enamus ettevõtteid, operaatoreid oma tegevuse võimalikult efektiivseks ümberkujundanud," rääkis Mägus.

Lisaks on ka müügimahud hakanud tema ütlusel kasvama. "Samal ajal toimub jätkuvalt hindade langus, käibed on väiksema rentaablusega. Julgeksin arvata, et ei ole toimunud hüppelist paranemist, aga tekkinud on teatud stabiliseerumine," nentis Mägus.

Liidu juhi hinnangul on muu hulgas peale kohaemist toimunud emotsionaalne hüpe ettevõtjate seas. "Peale seda, kui on kõikide osapooltega, kaasa arvatud pankade ja töötajatega, enamusel juhtudel saavutatud paindlikud kokkulepped, nähakse tulevikku jätkusuutlikuna," rääkis ta.

Mägus nõustus, et hotellide pankrotte, ülevõtmisi ja operaatortite vahetust ei tulnud majanduslanguse tõttu nii palju kui arvati. "See näitab, et kõik osapooled olid valmis tegema paindlikke järeleandmisi. Ega pankrotid ei ole ju kellelegi kasulik, ei riigile, kes peaks makse saama ega ka partneritele ja kreeditoridele. Tundub, et me suutsime kiiremini kohaneda tekkinud olukorraga kui esialgu paistis," märkis ta.

Hetkel kuum