Silvia Viidik • 20. september 2010 kell 21:00

Kuld kütab kuumi kirgi

On palavik. Temperatuurid tõusevad ja pea lõhub, aga silme ees on üks siht - kuld. Ja võib-olla sekka ka kübeke hõbedat.

Kulla hind saavutas eile uue kõigi aegade rekordhinna. Võit oli järjekorras juba kolmas, sest ka eelmistel päevadel toimus aktiivne investorite rünnak väärismetallile. Kulla kõrvale kahmati hoogsalt hõbedatki, mille hind lükati kuupäeva pealt viimase 30 aasta kõrgeimale tasemele.

Kuld lendas eile 1281,5 dollarile untsi kohta ehk reedesest hinnast üle 7 dollari kõrgemale, mis teeb selleaastaseks tõusuks enam kui 16 protsenti. Hõbeda tagasihoidlik tõus päädis 0,4 protsendiga 20,83 dollarile untsist, mis viib selleaastase tõusu pea 24 protsendini.

Investorid on oma varanduse saatuse pärast endiselt mures. Pole kindel, kas majandusolustik ikka paraneb, kulgeb vaikselt külgsuunas või hakkab äkki hoopis jälle vajuma. Segadust tekitavate signaalide laviin on massiivne. Ja kuhu siis oma varanatuke viia? Ikka juba väikeseks traditsiooniliseks varamuks kujunenud kulda. Ja natuke ka hõbedasse.

Väärismetallide rõõmsale lennule on muidugi tugevamat sorti dopinguannuse lisanud ka dollar, mis eile maandus päevasiseselt euro vastu viie nädala madaltasemele. Ja sellega ei pruugi langus piirduda, sest euro tugevnemist dollari vastu prognoosis eile ka Commerzbank, kelle hinnangul võib ühisvaluuta ülemerevaluuta vastu tõusta 1,3334 tasemeni eilse 1,3093 dollari pealt.

Sama Saksamaa pank prognoosis eelmisel nädalal, et kuld võib kerkida lausa 1300 dollari tasemele. Sellele peaks järgnema väike korrektsioon, mis laseb närvilisematel kasumid lukustada ning uueks hoovõtuks jõudu koguda. Järgmise aasta esimeseks pooleks peaks kuldne väärismetall Commerzbanki hinnangul jõudma 1390 kuni 1400 dollarile untsist ehk annab võimaluse ka neile, kes seni heaga karjakaupa koostormavatest liigikaaslastest eemale on hoidnud.

Hirmsa palavikuga kaasneb vahel teatav meeltesegadus. Jääb vaid loota, et kullapalavikust tingitud ülemäärane temperatuur lahkub sõbralikumalt ning investorite vara maandub pehmele padjakesele.

Hetkel kuum