Raivo Sormunen • 29. november 2010 kell 8:32

Euroopa Keskpanga asepresident rõhus eurot

USA dollar liigub täna Euroopa ühisraha vastu viimase kahe kuu kõrgeimal tasemel, kuna investorid kardavad, et lisaks Iirimaale võib mõni Euroopa riikidest vajada veel abiraha.

Ehkki eile õhtul leppisid Euroopa Liidu rahandusministrid kokku Iirile antava 85 miljardi eurose abipaketi eraldamises pole see täna Euroopa ühisraha olukorda kergemaks teinud.

Euroopa Keskpanga nõukogu liige ja Prantsuse Keskpanga juht Christian Noyer ütles täna hommikul, et turgude volatiilsuse vähendamiseks tuleb teha üldiseid jõupingutusi.

Noyeri sõnul on mõttetu laiendada praeguseid probleeme kogu Euroopa peale. „Hispaania probleemide ulatus ei ole võrreldav Iirimaaga, samas kui Portugali olukord paraneb planeeritult,“ märkis asepresident.

Lisaks hoiatas Noyer, et rahapakkumise suurendamine maailmas kasvatab globaalset tasakaalutuse riski.

„Noyeri märkused madalate intressimäärade ja maailma tasakaalutuse kohta tekitasid mõningast eurode müügi- ning dollari ostusurvet. Mure, et Iirimaa nakatab Euroopa, püsib samuti üleval,“ ütles uudisteagentuurile Bloomberg Okasan Securities valuuta- ja võlakirjade diiler Tsutomu Soma.

„Tähelepanu liigub „järgmise Iirimaa“ peale nagu Portugal ja Hispaania. Euroopa probleemi tõenäoliselt jätkuvad ning inimesed otsivad põhjuseid eurode müümiseks,“ arvas Barclays Bank Plc võlakirjade strateeg Yuki Sakasai.

Täna varahommikul vajus euro 1,3182 dollari tasemeni (11,87 krooni dollar), mis on Euroopa ühisraha nõrgim tase pärast 21. septembrit.

Praeguseks on valuuta veidi tugevnenud ja liigub 1,328 dollaril.

Hetkel kuum