Sirje Rank • 1. detsember 2010 kell 10:33

ELi abirahad FT luubi all

Briti majandusleht Financial Times on koostöös Uuriva Ajakirjanduse Bürooga luubi alla võtnud ELi regionaalabi toetuste kasutamise, mis moodustavad ligi kolmandiku ELi eelarvest.

Ajal, mil juba on alanud arutelud Euroopa Liidu järgmise eelarvekava üle ajavahemikuks 2014-2020 püstitavad ajakirjanikud küsimuse, kas regionaalabitoetuste kasutus täidab oma eesmärki, kas seda raha ei saaks kasutada otstarbekamalt ning kas uute eelarvekõneluste eel poleks paras aeg kogu see süsteem üle vaadata.

Uuringu käigus on koostatud ka ingliskeelne andmebaas, kus toetuste saajad näha on. Loodud andmebaasi saad näha SIIT.

Sealt nähtub, et abirahadest on lisaks väikestele ja keskmise suurusega firmadele, kellele need eelkõige mõeldud on, ammutanud ka mitmed maailma suurkorporatsioonid alates restoraniketist McDonald’s, mis on raha kasutanud personali tööoskuste edendamiseks Uppsalas, Coca-Colast, mis on selle eest tellinud muuhulgas koolituse Tallinna tehases, IKEA, H&Mi, IBMi ja suurte tubakatootjateni välja.

Raha on kasutatud ka tehaste ümberkolimiseks odavama kulutasemega riiki, ehkki abi kasutamise reeglid seda ei luba.

Terve nädala jooksul avaldatavas artikliseerias käsitleb FT teemat mitme nurga alt. Avaartiklis kirjutati, et kokku aastani 2013 eraldatud 347 miljardist eurost on tänaseks kasutatud vaid 35 miljardit. Osalt on põhjuseks bürokraatia, teisalt liikmesriikide raskused  kaasfinantseerimise leidmisega. Homme on luubi all pettused ja projektid, millest riskivad saada n.ö valged elevandid.

Kuidas on see võimalik, miks on järelevalve nii nõrk, küsib FT.

Leht tõdeb, et programm, mida on palju kiidetud Iirimaa ja Hispaania kiire arengu toetamise eest, kulutab tänasel päeval miljardeid eurosid aastas programmidele, mis ei täida enam toetuste algset eesmärki: muuta ELi vaesemad piirkonnad infrastruktuuriinvesteeringute, hariduse ja arendustegevusega jõukateks kogukondadeks.

Hetkel kuum