Anne Oja • 13. jaanuar 2011 kell 14:51

Raie: tulumaksuvabastusel olid masuajal varjatud võlud

Kaubandus-Tööstuskoja juhi Siim Raie sõnul andis jaotamata kasumi maksuvabastus olulise tõuke majanduse moderniseerimisele, kuid maksusüsteemi varjatud võluks oli võimalus raskeid aegu üle elada.

Raie ütles, et ettevõtetest kasumina välja võtmata raha aitas firmadel majanduskriisi üle elada ning võõr- ja omakapitali tasakaalustada. Samas polnud see kasumi maksuvabastuse algseks eesmärgiks, vaid pigem tagantjärele ilmnenud varjatud võluks, sõnas ta.

"Takkajärgi tarkus on muidugi see, et kriisi ajal osutusid säästud eriti vajalikuks. Raha kassas ei ole väikeettevõtteile halb asi, see võib olla ka väga hea asi," sõnas Raie.

Kümne aasta jooksul, aastatel 1999-2009 kasvasid Raie andmetel ettevõtete majandusnäitajad järgmiselt: netokäive 284%, puhaskasum 525% ja omakapital 574%. Raie peab seda otseselt jaotamata kasumile kehtinud maksuvabastuse tulemuseks.

"Paljud väikeettevõtted poleks olnud üldse laenukõlbulikud, kui nad poleks saanud jaotamata kasumit reinvesteerida," ütles Raie.

Ettevõtjad sooviksid, et Eesti maksusüsteem säiliks ja seda ka pisut edasi lihvitaks, näiteks siirdehindade regulatsiooni, vahendas Raie.

Hetkel kuum