Peaaegu igal katusel varitseb ka kohtuvaidluse oht

Tambet Laasik 25. jaanuar 2011, 00:00

Kuidas käituda olukorras, kus lumi on kahju juba põhjustanud ning lõhkunud sõiduki või kahjustanud tervist? Mida peaks kannatanu vastava kahjunõude esitamisel silmas pidama ning milliseid samme peaks majaomanik kahju vältimiseks ette võtma?

Omanik vastutab katuselt kukkunud lume või jää tõttu tekkinud kahju eest reeglina alati. Vastutusest vabanemiseks on ainult kaks võimalust: lume tõi alla vääramatu jõud või kannatanu enda tegevus. Esimene variant on suhteliselt ebatõenäoline, sest vääramatu jõud tähendab asjaolu, mida isik ei saanud mõjutada, sellega mõistlikult arvestada seda vältida ega ületada. Lume tavapärane sulamine ei kujuta endast vääramatut jõudu. Omanik vabaneb vastutusest olukorras, kus kannatanu ise endale lund peale tõmbab, kuid seegi olukord on pigem teoreetiline.

Majaomaniku süü ei ole kahju hüvitamise seisukohast tähtis. Isegi kui omanik ei ole kahju tekkimises süüdi ning talle ei ole võimalik midagi ette heita, vastutab ta ikkagi tema katuselt langenud lume tekitatud kahju eest. Siinkohal tuleks märkida, et näiteks varisemisohtliku koha tähistamine hoiatuse või piirdega on küll mõistlik ja viisakas, kuid ei paku omanikule mingit õiguskaitset ega vabasta teda kahju hüvitamise kohustusest.

Kui lume alla jääb sõiduk või muu vara, tuleb kahju tekitajal maksta hüvitis, mis hõlmab asja parandamise mõistlikud kulud ning võimaliku väärtuse vähenemise. Juhul, kui kahju kannatab inimene, tuleb talle hüvitada nii ravikulud, töövõimetusest tekkinud kahju kui ka mittevaraline kahju. Lisaks näeb karistusseadustik ette kriminaalvastutuse surma põhjustamise ja raske kehavigastuse tekitamise eest nii tahtlikult kui ka ettevaatamatusest.

Kahju kannataja jaoks on oluline tõendada, et kahju toimus just konkreetses kohas, kuivõrd sellest sõltub kahju hüvitama kohustatud isik. Nii on otstarbekas näiteks sõidukit kahju tekkimise kohas pildistada. Ühtlasi tuleks tuvastada kahju täpne iseloom ja ulatus. Sõiduki puhul saab seda teha kõigis suurtes autoremonditöökodades. Kehavigastuse korral tuleks kohe pöörduda traumapunkti või kiirabi poole nii esmaabi saamiseks kui ka vigastuste tuvastamiseks.

Seega, katuste puhastamine on mõistlik tegevus, sest majaomanikul puudub peaaegu igasugune võimalus kahju hüvitamise kohustusest vabanemiseks, ainus kindel variant selleks on oht välistada. Praegu varitseb kohtuvaidlus aga peaaegu igal katusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing