Eneken Laasme • 6 veebruar 2011

Katusele lund rookima kutsu oskaja

Lumekoristusfirmadele tuleb päevas katuselt lume- ja jääpurikate koristamise tellimusi paarist poolesajani. Üldjuhul jõuavad firmad abivajajani ühe kuni kolme päeva jooksul, aga kui olukord on ohtlik, siis ka kiiremini. Meeles peab pidama, et kui tööga kaasneb kukkumisoht, ei tohiks ise katust puhastama minna.

Sobivad töövõtted sõltuvad katusekatte tüübist. Näiteks tsingitud plekk-katuse kahjustuste ärahoidmiseks tuleb vältida metallist või metallservaga labidate või lumesahkade kasutamist, need peaks olema plastist. Jää lõhkumiseks sobib tugeva plastiga kaetud raske haamer, ka kummihaamer on ohutu, kuigi mitte nii efektiivne. Kirves võib katusepinda kahjustada. Õrnemate katuste puhul, näiteks värvitud profiilplekk, tuleks õhuke kiht lund suisa alles jätta ning eelistada pehmeid kummitallaga jalanõusid. Lamekatust puhastades võib köie ühe otsa kinnitada korstna, teise turvatrakside külge. Viilkatusele tohi ilma spetsiaalse varustuse ja väljaõppeta minna.

Ettevaatlik peab olema plekiäärtega, mis võivad köie läbi lõigata, ning ootamatult libisema hakkava lumega (ankrupunkt peab kukkumisjõule vastu pidama). Ohuolukorras pole kasu tavalisest kõhu ümber seotud köiest, sest kukkudes jääb inimene köie otsa kõlkuma ja võib niimoodi rindkerevigastusi saada. Samuti ähvardab oht lämbuda.

Lihtsamat varustust saab osta matkatarvete ja ehituskauplustest (Tamrex, Matkamaailm, Matkasport, Karske Eesti jt). Minimaalseim mitteprofessionaalne varustus koosneb ronimisköiest 15 m (20 €), vööst (50-100 €), kiivrist (50-100 €), karabiinidest (15 €) ja julgestusvahendist (50-150 €).

Eestis ei ole kõrgustes tehtavad tööd reguleeritud nii nagu Euroopas. "Tegelikult on see sama ohtlik, kui autoga sõitmine ilma oskuse ja juhiloata," märkis OÜ Nurm ja Partnerid tegevjuht Mihkel Nurm. "Unustatakse, et oskamatu inimene seab ohtu nii enda kui ka teised."

"Professionaalne firma ei saada viilkatusele kunagi ühte meest," sõnas Ionic Cleaning OÜ tegevjuht Indrek Järvelt. "Alati on katusel kaks meest, et teineteist vajadusel turvata ja aidata."

Tähtis taustauuring. Tellimuse puhul peab töö tegija endale selgeks tegema, mida täpselt teha on vaja: kas eemaldada tuleb ainult jääpurikad või peab kogu katuse lumest puhastama.

Teisalt tuleks kliendil töö tegijalt küsida, millised on nende varasemad kogemused, väljaõpe ja sertifitseeritud turvavarustus, millega tegeleb ettevõte siis, kui lund ei ole, ning kuidas tagatakse turvalisus. "Tellija peaks olema umbusklik nende hinnapakkumiste suhtes, mille tegijad ei ole konkreetse töö sisu ja mahtu üle vaadanud ehk pole kohapeal käinud," ütles Wildworksi projektijuht Andrus Karu. "Arvestada tuleks, et tõstuki pealt on võimalik puhastada ainult katuse räästast paar meetrit ülespoole.

Eelistada tuleks professionaalset ettevõtet, sest oskamatust tööst tekib rohkem kahju kui kasu." Mihkel Nurme sõnutsi on hea firmalt kontrollküsimusena pärida, mida nad siis teevad, kui mees üle ääre kukub ja rippuma jääb. Kui vastuseks on, et ta tõmbab ennast mööda köit üles või teine mees sikutab üles, siis need on ohu märgid," lausus Nurm. "Võib küsida ka seda, kui pikad nende köied on ja kuidas mees end kinnitab," lisas ta.

Nurm selgitas, et objektil peaks olema vähemalt üks köis, mis ulatub maani, juhuks kui on vaja laskuda. "Kui köis on rakmete külge sõlmega seotud, siis mina sellist meest oma katusele ei laseks."

Varustus erineb. Kui firma on juba kohal, räägib varustus palju: kas köis on vöö küljes sõlme, karabiini või spetsiaalse vahendiga, mida saab mugavalt mööda köit liigutada. Teine näitaja on, kas labidad ja haamrid on vöö küljes kinni ja kiiver peas. "Kukkumiskaitsevahendid ei ole ainult positsioonivööd ja turvarakmed. Sinna kuuluvad ka ankurduskomponendid, turvaköied, vertikaal- ja horisontaalliinid, ühendusliinid, karabiinid ja lukustid - neid peaks kasutama ka eraisik, kes ise katust puhastab," lisas Tamrex Ohutuse OÜ kommunikatsiooni- ja personalispetsialist Diana Larionova.

Tellijale on katusepuhastajat valides olulised hind ja reageerimiskiirus. Hind aga võib petlik olla, sest soodsam tunnihind võib lõpuks kallimaks osutuda, kui katus ära lõhutakse.

Korraliku varustusega mees teeb töö oskuslikult, kiiresti ja turvaliselt ning ei teki olukorda, et kevadel katusel kriimud ja kirveaugud ilmnevad. Hinnad algavad 22,50-32 eurost tunnis ühe kõrgtöölise kohta keerulistel objektidel, kus on vaja kasutada köietehnikat, ning 10-14,50 eurost tunnis ühe töölise kohta lihtsamate objektide puhul. Viilkatuste puhastamise hind oleneb töö keerukusest, mahukusest, objekti iseärasustest, tööle kuluvast ajast, ohtlikkusest, tööajast ja reageerimiskiirusest, vähem pindalast.

Hinna määrab ka see, kui tihti peavad katusel töötavad mehed üksteist turvama. Vajunud lund on raskem katuselt lahti ja alla saada ning kuna tööde teostamise aeg on pikem, on hind kõrgem. Kui puhastatavat pinda on üle 1000 m2, on võimalik kokkuleppehind, kui objekt on ühe-kahe tunni töö, on hind kõrgem. Kohaleminek, konsultatsioon ja hinnapakkumise tegemine on tasuta. Lamekatuste puhul on hind soodsam.

Hetkel kuum