Sirje Rank • 11. veebruar 2011 kell 8:24

Egiptuses võivad rahutused uut hoogu saada

Egiptuse president Hosni Mubarak valmistas meeleavaldajatele suure pettumuse, kui ei teatanud eileõhtuses telepöördumises tagasiastumisest.

Just seda ja mitte vähemat lootsid Kairo keskväljakule kogunenud kümned tuhanded meeleavaldajad, kes oma pettumust ka häälekalt väljendasid.

Mubarak kordas, et ei kavatse septembrikuistel presidendivalimiste uuesti kandideerida ning et annab osa võimu üle asepresident  Omar Suleimanile, vahendas agentuur Bloomberg.

Egiptuse kõrgeim sõjanduslik nõukogu tegi täna hommikul avalduse, milles teatas, et tagab Mubaraki eile antud lubaduste elluviimise ning vabad valimised septembris. Rahvast kutsuti üles kodudesse naasma.

 Mubaraki eileõhtuse kõne peale tehtud avalduses ütles USA president Barack Obama, et see ei veennud egiptlasi, et valitsev režiim võtab demokraatiale üleminekut tõsiselt.

Kardetakse, et Mubaraki pöördumine ei suuda vaigistada meeleavaldusi, mis ÜRO teatel on nõudnud viimasel kahel nädalal üle 300 inimelu. Kardetakse rahutuste levikut ka teistesse piirkonna riikidesse, mille arvele langeb üle 50% maailma teadaolevatest naftavarudest.

Endine ÜRO tuumaagentuuri juht Mohamed ElBaradei märkis Twitteris Mubaraki pöördumise järel, et riik „plahvatab“ ning kutsus armeed üles sekkuma.

Kartused, et kriis levib ja laieneb, tugevdasid täna USA dollarit, Aasia börsid langesid. Dollar tugevnes hommikul Londonis 0,3% 1,3565 dollarile eurost. Jeeni suhtes on dollar nädalaga tugevnenud 1,5%.

Kriis õõnestab Egiptuse majandust, mis on olnud üks suurim USA abirahade saaja. Egiptuse börsiindeks kukkus 27. jaanuaril 16%. Kauplemine börsil võidakse uuesti avada 13. veebruaril. Riigi keskpank on turul Egiptuse naela tugioste teinud, et pidurdada vääringu langust, ning on teatanud, et on valmis interventsiooni kordama.

„Muretsen võimaliku kapitali väljavoolu pärast, eriti kui börs uuesti avatakse,“ ütles Pacific Investment Management Co tegevjuht Mohamed El-Erian.

„Turud jälgivad pingsalt arenguid julgeolekusituatsioonis, eriti reedeks kavandatud protestide ajal,“ ütles Nomura Holdingi arenevate turgudeosakonna juht Ann Wyman.

Hetkel kuum