Soome rikkur põgenes sussides

Katariina Krjutshkova 07. aprill 2011, 00:00

"Tere, olen Katariina Krjutðkova ja tulen Eesti ajalehest Äripäev. Mul on teile mõned küsimused." Helepruunist riidest toasussides ettevõtja astub uksest välja. On esimene aprill ja tibutab külma vihma.

"Soovin teada, miks te ei maksa ehitajatele palka?" Vaikus. Mees kiirendab sammu ja peidab käega näo fotoaparaadi valgussähvatuste eest. Ta istub autosse. Käivitab mootori ja tagurdab. Enne, kui ta toatuhvlites seitsme tuule poole ajama paneb, vaatab meile veel korra üleolevalt otsa.

Sussides ülemuse taust äratab aukartust. Sussidega põgenenud ehitusfirma Forago omanik Mika Sohlberg on pärit auväärsest ja rikkast Soome perekonnast. Sohlbergide rikkus tuleb 1940. aastatel rajatud metallitööstusest, mis valmistas muu hulgas joogipurke. Mika isa Kari Sohlberg on tuntud härrasmees, kes on kuulunud mitmesse suurfirma juhatustesse, nagu Sampo kindlustus ja kunagine ühispank (praegune Nordea).

Augustis võõrustasid Kari Sohlbergi Tallinnas president Toomas Hendrik Ilves ja peaminister Andrus Ansip. Eesti riigijuhid kutsusid külla ülemaailmselt tuntud firmade juhte ja intellektuaale, et üheskoos leida mõtteid, kuidas väike riik saaks maailmas kanda kinnitada.

Samuti on Kari Sohlberg autospordiklubi president ja tema soosik oli vormelisõitja Mika Häkkinen, kellest sai Kari poja Mika Sohlbergi parim sõber. Poisid rallisid mõlemad Volkswageni põrnikatega jäätunud Soome järvedel. Ühest sirgus kahekordne F1 maailmameister, Sohlbergist sai rallisõitja.

Mika Sohlbergil on ka teine pool. Aastaid tagasi hakkas aga ralliäss Sohlberg ehitama villasid kohalikele rikkuritele. See kõik on aga viinud koðmaarini, kus on läbi põimunud suured võlad ja isegi tapmisähvardused.

"Ta on nii kahepalgeline inimene. Oskab sind nii võluvalt ära rääkida. Vaatab sulle silmade sisse ja lubab maa ning taeva kokku. Samas selja taga lööb noa selga," iseloomustab Mikat endine töötaja Kristjan Roðko. Kõik kardavad Mikat.

Espoo Nuottalahti linnaosas elavad Soome rikkad. Siia on Eesti mehed ehitanud kolm miljonieurost villat. Praegu katab nende basseine lumekiht. Suvel on siin mõistagi mõnusam - meri on vaid paari sammu kaugusel. Varsti rajatakse sinna ka supelrand ning jahisadam.

Villa saunaruum on laotud rasketest marmorplaatidest, nurgas on moodsa disainiga kamin ja lai terrass. Igas uhkes majas on põhirõhk pandud tehnikale. Ühes neist maksab ainuüksi lüliti 1000 eurot, rääkimata mikrolaineahjust, mis on kuus korda kallim. Üks külmkapp kaalus 300 kilogrammi ja selle tirisid Eesti ehitajad kraanaga majja. Villade ostjateks on Soome tippjuhid.

Ehitaja: kuhu see raha kõik kadus? Üks villa on veel poolik. Selle tolmu ja ehitustarvikutega kaetud põrandal seisavad ringis neli ehitajat. Nende jalad on harkis, käed küünarnukkideni püksitaskus või rinnal risti. Nende seas on kaks venda - neil mõlemal on halli karva suured silmad ja kõhn kehaehitus. Mis peamine, neil mõlemal on ka täpselt ühesugused autod - need samad seitsmenda seeria mustad BMWd.

Ehitajad tulevad bensiinijaamast, kus ennast kohvi täis tankisid. Üks nendest, Marko Rosman laiutab käsi. "Kuhu see mees selle raha pani?" Viiel ehitajal on saamata jäänud 140 000 eurot (2,2 miljonit krooni) palgaraha ja seda lähevad mehed ka kohtust nõudma. Sohlbergi ehitusfirmal on kogunenud kuue miljoni euro eest võlgu. Kuigi võlad on üleval, käib Mika Sohlberg väidetavalt Siberi metsades kalal, elab samasuguses miljonieuroses villas ja kasvatab võidusõiduhobuseid.

Eesti ehitajad räägivad läbisegi, et nad vehkisid objektidel ehitada nagu Papa Carlod - töötada tuli kaksteist tundi päevas ja nii ka nädalavahetustel.

Ei saa öelda, et Sohlberg poleks tahtnud üldse meestele palka maksta. Kirgliku hobusearmastajana pakkus ta meestele vahel hobuste võiduajamiste panuseid. Kui panusega veab, teenib ehitusmees raha. Kui mitte, siis sel korral lihtsalt ei vedanud...

Ometi töötasid mehed Sohlbergi juures aastaid, sest raha oli vaja ja mujale ka minna polnud, osa palgast saadi ikka nurumise peale kätte. Nad arvavad, et Sohlbergil tekkisid võlad, sest ta läks ahneks. "Ahneella on paskainen loppu," ütlevad mehed Soome vanasõna.

Sohlbergi "comeback". Istume tagasi Kristjan Roðko musta BMWsse. Raadiost mängib tuntud tantsumuusika kanal, mis pakub kuulamiseks läbisegi diskolugusid ja Soomele iseloomulikke melanhoolseid rokilugusid. Roðko on aga hajevil ja vastab igale küsimusele vaid paari sõnaga. Vist muretseb.

Roðko telefon heliseb. See on Mika Sohlberg. "Saad sa mulle lehe ja peatoimetaja nime saata?" küsib Sohlberg.

"Joo-jooo," vastab Roðko soome keeles rahulikult.

"Ma ei saa sellest segamisest aru ja selle jätkumisel teen politseile avalduse," jätkab Sohlberg.

"Jah, sa võid teha," vastab Roðko.

"Ma maksan teile kõik. Kui olete seda meelt, et ma ei ole maksnud, andke paberid siia, lähme kohtusse ja vaatame siis. Ma olen teile kõik maksnud ja palgapaberid korda teinud. Te üritate mult raha välja petta," on Sohlbergi sõnum.

Roðko kuulab rahulikult ega hakka vaidlema. Pole väga mõtet.

Paar päeva hiljem helistab Sohlberg Äripäeva toimetusse. Ta ütleb, et kõndis meie juurest minema, sest tal oli väga kiire. Pealegi vihastas teda selline pealetükkiv ja ebaprofessionaalne ajakirjaniku käitumine, sest teda pildistati kui ahvi.

Sussides võlausaldajate eest pagenud Sohlberg soovitab mitte kirjutada lugu, sest ehitajad valetavad ja üritavad temalt vaid raha välja pressida. Tema on maksnud neile kõik palgad ja rohkemgi veel. Eesti ehitusmehed on teisel arvamusel. Nad palkasid advokaadi, kes lubas neid kohtus esindada, ja nüüd töötavad nad Soomes juba enda ettevõtte alt.

Mika Sohlbergi firmale tegid palgaraha ootavad Eesti ehitajad osa ületunde ähvarduste taustal. Meestele öeldi, et kui nad kiiresti ei ehita, jäävad kõik rahast ilma.

Ehitaja Roman Roðko räägib, et kord ei tulnud ta laupäeval tööle. "Mika Sohlberg helistas ning ütles, et peaks mu põlved läbi laskma ja jäämerre uputama, sest see maja on vaja kiiresti valmis saada," ütleb Roðko. Ta on ehitajatest kõige noorem ja vaguram, kuid ta on saanud juba kaks tapmisähvardust.

Teine tehti, kui Roðko hakkas komandeeringu eest Mika Sohlbergilt päevaraha küsima. Siis andis endine ralliäss mõista, et kui ta selle teema edasi kaebab, mängib ta elu ja surmaga. Sohlberg ütles, et laseb ehitajat hirmutada Põrguinglite-nimelisel mootorratturite jõugul.

Huvitav on ka see, et Soome seaduste järgi pole mõrva plaanimine või tellimine ilmtingimata kriminaalkuritegu.

Soomes kasvab sallimatus välistööjõu vastu, seega tehakse tapmisähvardusi üpris tihti. Ehitajad väidavad, et nad ei võta neid tõsiselt. Siiski on asi Roðko sõnul natukene imelik. "Ma ju tahaks ka oma aega veeta valge inimese moodi, aga tema ütleb, et uputab mu jäämerre," sõnab ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing