Mark Bermanist sai ajutiselt BLRT Grupi suuromanik

Koit Brinkmann 08. august 2011, 00:00

Esimesel juulil toimunud BLRT Grupi aktsionäride üldkoosolekuga samal päeval liikusid kontserni suurima omaniku Fjodor Bermani ning tema venna Igor Bermani kontrolli all olnud aktsiad Fjodori poja Mark Bermani nimele.

"See seis on ajutine ja paari nädala jooksul kannan osalused tagasi. Tegemist on tehnilise küsimusega," kommenteeris Mark Berman aktsiate liikumist. Muutused ei ole tema sõnul seotud aktsionäride üldkoosolekuga.

"Aktsiate liikumine puudutab üksnes tehinguid sõlminud isikuid. Võttes arvesse tehingutega seotud info konfidentsiaalsust ning eetilisi põhimõtteid, jätan ma selle tagamaad kommenteerimata," lausus Fjodor Berman.

Tema sõnul ei ole tehingud BLRT Grupi aktsiatega suunatud kellegi õiguste või huvide kahjustamisele ning need on tehtud kooskõlas kehtivate seadustega.

Osanik kahtlustab skeeme. Bermani suurim oponent, ligi 20 protsenti aktsiatest omav Valeri Kovalenko kahtlustab aga tehingute taga skeemitamist, millega võidakse väikeaktsionäride huve jalge alla tallata.

"Kahjuks tuleb tõdeda, et perekond Bermani senine tegevus ei tekita usaldust, nagu nad arvestaksid väikeaktsionäride huvidega. Sellest annab tunnistust kas või pidev väikeaktsionäride eest ka üldkoosolekul info varjamine ning firma tulust kas või murdosa dividendideks väljamaksmisest keeldumine," märkis ta.

Nii nagu mullusel aktsionäride üldkoosolekul, nõudsid kokku pea 34 protsenti kontsernist omavad Kovalenko ja Mihhail Gnidin ka sel aastal dividendide maksmist. Sel aastal sooviti, et mullu 41,9 miljonit eurot puhaskasumit teeninud BLRT Grupp jagaks omanikele 21 miljonit eurot. Et aga Fjodor Bermani kontrolli all on üle 53 protsendi ehk üle poole aktsiatest, siis lükati need soovid kindlakäeliselt tagasi.

Ebakindlus pöördus taas kindluseks. Küll oli kahe üldkoosoleku vaheline aeg Bermani jaoks üsna närvesööv. Ettevõtte suuruselt neljas aktsionär Valeri Karkatšov, kelle aktsiatega Berman oli juba arvestanud, pööras müügitehingu ootamatult tagasi. See tähendas aga, et Bermani kontrollida oli jälle alla poole aktsiatest ning suvel toimuvat aktsionäride üldkoosolekut silmas pidades oli seis üsna ebakindel.

Berman pöördus suuruselt järgmiste aktsionäride Dmitri Kubõskini ja Galina Aleksandrova poole ning kevadel vahetasidki aktsiad omanikku. Väidetavalt oli ostuhind oluliselt suurem, kui seni väikeaktsionäridele maksti. See on ka mõistetav, sest ostjal oli selg vastu seina ja müüjad kasutasid olukorra ära.

Aprilli keskel Äripäevale intervjuud andes märkiski Fjodor Berman küsimusele suhetest vastaspoolega, et olukord on muutunud ja nende kontrolli all on 53 protsenti aktsiatest.

Viiendikku BLRT Grupi aktsiatest omava Valeri Kovalenko sõnul juhitakse kontserni kui suletud pereettevõtet. Väikeaktsionäride huvidega ei arvestata tema sõnul üldse.

Mis võiks olla põhjus, et paariks kuuks on Mark Bermani nimele läinud 53,4 protsenti BLRT Grupi aktsiatest? Perekond Bermani senine tegevus ei tekita usaldust, nagu nad arvestaksid väikeaktsionäride huvidega. Sellest annab tunnistust kas või pidev väikeaktsionäride eest ka üldkoosolekul info varjamine ning firma tulust kas või murdosa dividendideks väljamaksmisest keeldumine. Seetõttu võib tõesti tekkida kahtlus, et väikeaktsionäride huve võidakse taas jalge alla tallata.

Kas vastab tõele info, et Valeri Karkatšov loobus aktsiate müügist Bermanile? Karkatšov tõesti loobus talle jõuga peale surutud aktsiamüügist. Aktsionäride koosseisu muutumisest said väikeaktsionärid teada alles üldkoosolekul ja meie küsimustele ei ole Berman seni vastanud. Niisugune teiste aktsionäride selja taga tegutsemine ja sisulistele küsimustele vastamisest keeldumine õõnestab usaldust ning pärsib ettevõtte arengut.

Kuidas on väiksemate aktsionäride huvid BLRT Grupis praegu kaitstud? Ei ole üldse kaitstud. Minu ettepanekud hääletati üldkoosolekul ilma selgitusteta maha ning küsimustele vastuste saamiseks olime sunnitud lausa kohtusse pöörduma.

Millist lahendust näete, et aktsionäridevaheline konflikt laheneks? BLRT Grupist tuleks kujundada tänapäevane euroopalik firma, kus arvestatakse heade äritavade ja väikeaktsionäride huvidega. Praegu on tegemist pigem suletud pereettevõttega, kus teiste omanike huve ja arvamust ei peeta millekski.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing