Anu Jõgi • 27. august 2011 kell 6:13

Uus aasta toob  viinaturiste juurde

Järgmise aasta alguseks plaanib Soome alkoholiaktsiisi tõusu, mis toob arvatavalt lisareisijaid Tallinna-Helsingi liinile, kirjutab Yle Uutiset.

Nii on juhtunud iga varasema alkoholiaktsiisi tõusu ajal.

Tallinnas on Helsingist hõlbus käia. Heikki Jauhiainen otsustas õhtul, et vaja hommikul Tallinna minna. „Olen seal kohal poolteise tunniga, ostan veidi suitsu ja jooke,“ rääkis ta. Tomi Svahnil on Helsingi sadamas kaasas kohver ja kaubakäru. „Ostan soolaleivaks viina ja long drinki 500 euro eest,“ selgitab ta.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi järelevalveamet ja kaubanduse liit kahtlustavad, et kavandatud alkoholiaktsiisi tõus 100 miljoni euro võrra lisab kiirust Tallinna ja Helsingi vahel tiirlevale viinarallile. Kui 2008. ja 2009. aastal aktsiisi tõsteti, siis suurenes reisilt kaasa toodud alkoholi hulk hüppeliselt. Suurem osa soomlaste mujalt toodud alkoholist pärineb kas laevadelt või Eestist.

Soome pealinnast kaugemal elav Teuvo Löfman arvab, et alkoholiaktsiisi tõus teda ennast vaevalt kuigivõrd mõjutab, aga kindlasti annab see tunda Helsinki ümbruse elanikele, kui Eesti hinnatase sama soodsaks jääb.

Tallinna sadama Super Alko poe juhataja peab võimalikuks, et hinnad tõusevad ka Eestis. „Kardan, et Soome maksutõus annab indu ka Eesti poliitikutele, nii et see võib jõuda siiagi. Juba on mitu korda juhtunudki, et kõigepealt tõstab Soome ja seejärel Eesti,“ rääkis ta.

Kaubanduse liidu esindaja sõnul on Helsingi ja Tallinna vahel reisivate inimeste arv korrelatsioonis alkoholi kaasatoojate arvuga. Just eile tuli informatsioon, et kõik laevafirmad on Tallinna-Helsingi liinil reisijate arvu kasvatanud. Tallinki numbrid kasvasid 10 protsenti, Viking Line’i kasv jäi 5 protsendi juurde.

Soome rahandusministeerium näeb järgmiseks aastaks ette hulga maksutõuse. Alkoholiaktsiisi tahetakse tuleval aastal koguda 100 miljoni euro võrra rohkem kui tänavu. Sigarettide aktsiisitõusuga loodetakse eelarvesse juurde saada 50 miljonit eurot ja magusa-, jäätise- ja karastusjoogimaksuga 50 miljonit.

Hetkel kuum