10. oktoober 2011 kell 7:26

Lühikeseks müümine köidab investoreid

Investorid on viimase viie aasta jooksul kõige pessimistlikumalt meelestatud, seda vaatamata madalaimatele valuatsioonitasemetele pärast 2009. aastat.

Laenatud aktsiad ehk lühikeseks müümise indikaator tõusid läinud kuul 11,6 protsendini kaubeldavatest aktsiatest võrreldes augustikuise 9,5 protsendiga. Tegu on suurima tõusuga pärast 2006. aastat, kirjutab Bloomberg.

Hiina väärtpaberite langemisest kasu lõikavad tehingud on tõusnud nelja aasta tipptasemele ja pessimistlikult panuseid on tehtud kõige rohkem pärast 2009. aastat.

Riikide aeglustuvad majandused on tugevalt kiirendamas lühikeseks müüki, sest 45 suurima majandusega riigi börsiindeksist 37 on sel aastal kukkunud üle 20%, mis on selge karuturu indikaator.

Kuid positiivselt meelestatud investorid ehk pullid ütlevad, et langus on liiale läinud, kuna näiteks MSCI All-Country Maailma indeksi valuatsioon on viimase 16 aasta keskmisest kõigest pool. Alates maist aktsiaturgudelt minema pühitud raha summa ehk üle 11 triljoni dollari ületab Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina sisemajanduse koguprodukti.

"Lehmani kollaps on inimestel veel liiga selgelt meeles," ütles Bloombergile Nordea Banki vanemstrateeg Henrik Drusebjerg. "Nad ei taha saada kõrvetada jälle. Nad teavad, et neil peab olema mingi kaitse või lahkuma täielikult turult."

Dow Jonesi tööstusindeksisse kuuluvatest firmadest on USA suurim alumiiniumitootja Alcoa enim lühikeseks müüdud aktsia, kelle kaubeldavatest aktsiatest koguni 4,4% on lühikeseks müüdud.

New Yorgi börsil noteeritud aktsiatest suurenes lühikeste positsioonide osakaal läinud kuul enim Pfizeri ja General Electricu aktsiates.

Lühikeseks müümine on üha hoogustumas ja seda vaatamata aktsiate üha odavamatele hindadele. MSCI All-Country Maailma indeksi kasumi-hinna suhe on praegu 11,8 korda, mis on madalam võrreldes Lehmani kollapsile järgnenud viie kuu 11,9ga. Alates 1995. aastast on indeksi kasumi-hinna suhe 21 korda.

Lühikeseks müümine on laenatud väärtpaberi müümine lootuses, et selle hind langeb, mille järel saab investor odavamalt tagasi osta ning omanikule tagastada.

Lühikeseks müümine on väärtpaberi ostmisele vastupidine tehing. Lühikeseks müüja teenib kasumit siis, kui lühikeseks müüdud väärtpaberi hind langeb. Tehingu sooritaja ehk kaupleja saab endale kasumi, mis võrdub müügi- ja ostuhinna vahe ning väärtpaberite arvu korrutisega.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum