Anatoomikum pakub teravaid elamusi tugevanärvilistele

Liis Kängsepp 28. oktoober 2011, 00:00

Kel huvi saada Tartust teravaid elamusi, võiks sammud seada Toomemäel asuvasse vanasse anatoomikumi, mille ekspositsioon jääb avatuks kõigest novembri keskpaigani, kui maja remonti läheb.

Kuigi see kõlab nagu klišee, on just "terav" kõige õigem sõna kirjeldamaks vanast anatoomikumist saadavat elamust, mis kindlasti ei ole mõeldud nõrganärvilistele. Vana anatoomikumi külastamine nõuab külma kõhtu ja suurt taluvust, nii et rasedad naised võiksid anatoomikumi külastamise asemel jalutada mõnisada meetrit eemale ja vaadata üle hoopis näituse "Kukruse kaunitar ja tema kaasaegsed".

Põhjuseid, miks nõrganärvilised peaksid anatoomikumist eemale hoidma, on mitu. Vana anatoomikum on praegu maailmas ilmselt kõige unikaalsem meditsiiniajalugu tutvustav muuseum - ajaloo hõng selles hoones on sõna otseses mõttes nii paks, et võtab üsna kiiresti pea pisut ringi käima. Värskesse õhku tagasi jõudmine on omaette elamus, mida näituse külastamine pakub. Seega on oht pilve jääda üsna märkimisväärne.

Teiseks on vanas anatoomikumis näha eksponaate, mida lääneriikides enam naljalt tavavaatajatele välja ei panda. Muidugi on ka teistel muuseumidel piiri taga olemas erinevad organid, loomad ja (väärarenguga) looted, mida talletatakse lahusega täidetud purkides, aga nende nägemiseks ei piisa ainult muuseumiuksest sisse minemisest. Kas ja kuidas neid pärast remonti muuseumis näha saab, ei ole veel selge.

Seega on just praegu viimane võimalus näha maailma mõistes unikaalset väljapanekut ja samal ajal nuusutada nõukaaja hõngu (viimane uuenduskuur tehti anatoomikumis aastakümneid tagasi). Novembrist läheb vana anatoomikum remonti ja kui see lõppeb, saab hoonest Tartu Ülikooli teaduste populariseerimise keskus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing