Rahandusministrid timmivad „basuuki“

Sirje Rank 07. november 2011, 13:28

Euroala rahandusministrid kogunevad Brüsselisse, et arutada konkreetsemalt, millisel moel võimendada euroala päästefondi EFSFi.

Eesmärk on võimendada fond triljonile eurole, vahendas agentuur Bloomberg. Praegu, kui võtta arvesse fondile juba võetud kohutused, on n-ö vaba raha veel 250 mld eurot.

Täpsemaid detaile nõudsid euroala riikidelt ka läinud nädalal Canne’is kohtunud G20 riigid, kes detailide puudusel ei kiirustanud veel oma rahaga – näiteks IMFi vahendusel - Euroopale appi.

„Võimendatud EFSFist võib veel "basuuk" (ehk võimas relv - toim.) saada, kuid praegu näib see rohkem veepüstoli moodi,“ kommenteeris Morgan Stanley peaökonomist Londonis Joachim Fels. Ministrid võivad küll mõned detailid paika saada, kuid „hinge kinni hoida ei maksa“, kirjutas ta eile ringkirjas panga klientidele.

Ministrite kohtumine toimub ajal, mil Kreeka paneb kokku vahevalitsust ja Itaalias kasvab surve peaminister Silvio Berlusconi tagasiastumiseks. Itaalia võlakirjaintressid on juba ohtlikult lähedal tasemetele, mis sundisid Kreekat, Portugali ja Iirimaad välisabi paluma. Itaalia võlakoorem jääb aga suuruselt alla vaid USA-le ja Jaapanile.

Kuigi täna veel lõplikku kokkulepet ei sünni, arutavad ministrid, kuidas fondi vahenditest osaliselt võlakirjaemissioone garanteerida ning luua spetsiaalset investeerimismehhanismi, kuhu saaksid raha paigutada ka väljaspool euroala olevad riigid. Fondi võimendamise üldistes joontes leppisid euroala liidrid kokku oktoobri lõpus toimunud tippkohtumisel.

Kohtumisel osaleb ka Euroopa Keskpanga uus juht Mario Draghi, kes tegi üllatusdebüüdi kärpides läinud nädalal ootamatult euroala intressimäärasid. Samas kordas Draghi, et Euroopa Keskpanga tugiostud võlakirjaturul saavad olla vaid ajutised ja piiratud mahus.

G20 tippkohtumisel ringlesid kuulduste järgi ka ettepanekud kasutada EFSFi kosutamiseks keskpankade reserve, kuid need kuuldused on Saksamaa valitsus tagasi lükanud. „Saksamaa kullareservid peavad jääma puutumatuks,“ ütles Saksamaa majandusminister täna telekanalile ARD.

Kohtumisel osaleb täna ka IMFi esindaja, ilmselt iMFi Euroopa osakonna juht Antonio Borges, vahendas Reuters.

„IMFi osalemine EFSFi võimendamises ei ole veel otsustatud, kuid on oluline, et nad saaksid oma sõna sekka öelda,“ kommenteeris agentuurile üks ametnik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2011, 13:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing