10. november 2011 kell 8:08

Rootsi külmutas riigivara müügi

Rootsi peatas riigivara müügi määramatuks ajaks, kuna aktsiaturgude langus ei loo soodsat keskkonda, ütles riigi peaminister Fredrik Reinfeldt.

"Aktsiaturu languse tõttu ei ole me enam nii agarad nagu varem," ütles Reinfeldt intervjuus Bloombergile. "Ma võin ehk selle teema taas üles võtta 2014. aastal valimiste ajal," lisas ta.

Pärast 2006. aastal võimule tulekut võttis valitsus esmalt plaaniks loobuda osalustest Nordea Bank ABs, telekomis TeliaSonera AB ning kodulaenuandjas SBAB AB.

Eelmisel kuul ütles riigi finantsturgude minister Peter Norman, et Nordea aktsiate plokkmüük on endiselt üks võimalus, kuid tõenäolisem stsenaarium on 13,5% osaluse järk-järguline müük.

Rootsi OMX 30 indeks, mis koosneb riigi 30 suuremast börsifirmast, on sel aastal 18% kukkunud. Selle aasta veebruaris müüs Rootsi valitsus 19 miljardi kroonise (2,1 miljardi eurose) osaluse Nordeas ja lisas, et jätkab osaluse vähendamist kuni uute valimisteni.

"See ei ole minu peateema, sest ma olen juba alandanud riigi võlataset," ütles Reinfeldt. Euroopa Komisjoni andmeil oli Rootsi võlakoormus eelmisel aastal 39,8% sisemajanduse koguproduktist, sel aastal peaks see vähenema 36,5%ni.

Märtsis aga ei õnnestunud Reinfeldti juhitaval vähemusvalitsusel veenda opositsiooni TeliaSonera ja SBAB osaluste müügis, mille viimased blokeerisid.

"Ma lihtsalt lepin faktiga, et parlament on meie nimekirjast paar ettevõtet maha tõmmanud," selgitas Reinfeldt.

Pärast võimule tulemist viis aastat tagasi on valitsus müünud osalusi Absolut Vodka tootjas Vin & Spritis AB, varahaldusfirmas Vasakronan AB, börsioperaatoris OMX AB ning TeliaSoneras.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum