Silvia Kruusmaa • 23. märts 2012 kell 12:45

Euroliit kehtestas Valgevenele uued sanktsioonid

Tänasel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Brüsselis kinnitati uus majanduslike meetmete pakett Valgevenele.

Eestit kohtumisel esindanud suursaadik Harri Tiido, Eesti esindaja Euroopa Liidu poliitika- ja julgeolekukomitees ütles, et majanduslikud sanktsioonid peaksid mõjutama Lukašenka režiimi kõige tõhusamalt, kuid me ei tea veel Valgevene reaktsiooni ning järgnevalt oleks vajalik mõjuanalüüs. Uus sanktsioonide pakett on Tiido sõnul kahtlemata mõjuvam kui senised ning sõnum Valgevenele tugevam. „Euroopa Liit peab jätkama oma senist kriitilist poliitikat Valgevene suhtes, aga samuti demokraatlike jõudude toetamist,“ märkis Tiido.

Lukašenka režiimi kuritegelik tegevus on Euroopa Liidule väga pettumust valmistav ning halvenev olukord Valgevenes murettekitav. Eesti peab väga oluliseks inimestevahelise suhtlemise toetamist ja häid kontakte Valgevene kodanikuühiskonnaga, millele aitaks kaasa viisade väljastamise korra lihtsustamine valgevenelastele. „See oleks neile positiivne sõnum Euroopa Liidu poolt,“ sõnas suursaadik Tiido. Eesti nagu mitmed teisedki EL-i liikmesriigid on Valgevene kodanike toetuseks loobunud viisatasust oma rahvuslikele viisadele.   

Ministrid arutasid ka viimaseid arenguid Süürias, kus vägivald jätkub ja julgeolekuolukord halveneb. Eesti mõistab hukka igasuguse vägivalla ning toetab täiendavate isikute ja ettevõtete lisamist sanktsioneeritavate nimekirja. 

Veel oli päevakorras olukord Saheli piirkonna (Mali, Mauritaania, Niger ja Alžeeria) riikides, kus eriti Malis probleemid üha suurenevad. Eesti toetab Euroopa Liidu Saheli julgeoleku- ja arengustrateegial põhinevat tegevust piirkonnas, mille tõhusaks rakendamiseks on oluline riikide endi aktiivne osalemine.

Hetkel kuum