Sirje Rank • 20. august 2012 kell 12:43

Bundesbank kritiseerib Draghi plaani

Saksamaa keskpank on järjest häälekam oma kriitikas Euroopa Keskpanga võimalike tugiostude üle euroala hädas riikide võlakirjaturul, mis võivad potentsiaalselt „piiramatuks“ osutuda.

„Bundebank on jätkuvalt seisukohal, et valitsusvõlakirjade ostmisesse eurosüsteemi poolt tuleb suhtuda kriitiliselt ning et see kätkeb märkimisväärseid stabiilsusriske,“ nentis pank täna avaldatud kuuaruandes. Uus tugiostuprogramm euroala riikide võlakirjaturul võib osutuda mahult piiramatuks, mis omakorda võib tähendada otsuseid maksejõuetuse riski jagamise üle ulatuses, mille üle ei peaks otsustama keskpank, vaid parlamendid ja valitsused, märkis Bundesbank.

Sellised kommentaarid annavad alust arvata, et Saksamaa keskpank ei toeta Euroopa Keskpanga interventsioone euroala riikide võlakirjaturul, mille detaile praegu paika pannakse, kirjutas Bloomberg.

Hispaania ja Itaalia kümneaastaste võlakirjade tootlus alanes täna kuue nädala madalaimale tasemele Saksa väljaandes Der Spiegel ilmunud artikli peale, mille andmeil võib Euroopa Keskpank euroala riikide võlakirjatootlustele ülempiiri kehtestada.

„Taoline ülempiir võib aidata oluliselt euroalal pingeid maandada ning võita aega eelarveaukude lappimiseks ja kasvu ergutavate reformide mõju avaldumiseks,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Berenberg Banki ökonomist Holger Schmieding. Mida kõvemini aga Bundesbank protesteerib, seda väiksem on uue meetme mõju turgudele, ütles Schmieding.

2. augustil ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi, et keskpank võib edaspidi kaaluda võlakirjaturul tugioste koos euroala päästemehhanismiga EFSF/ESM, et tõrkuvad rahaturud toimima saada.

Hetkel kuum