Sirje Rank • 2. august 2012 kell 15:15

Draghi: euro on pöördumatu

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi kordas täna, et euro on tulnud, et jääda, ning et keskpank on valmis rakendama euro kaitseks uusi erakorralisi meetmeid, ent konkreetsemate detailide puudumine valmistas turgudele pettumuse.

Keskpank võib otsustada euroala riikide võlakirjaturule sekkuda, kuid selleks peavad valitsused esmalt ise valmis olema euroala abimehhanisme (EFSF/ESM) tugiostudeks kasutama ning abi sooviv riik peab esitama vastava taotluse. Viimasega kaasneksid ranged tingimused, mida abi taotleval riigil täita tuleb.

„Keskpank ei saa asendada seda, mida peavad tegema valitsused ja teised institutsioonid,“ ütles Draghi keskpanga nõupidamisele järgnenud pressikonverentsil.

Kui need eeltingimused on täidetud, võib keskpank otsustada „oma mandaadi piires“ – rõhutas Draghi - järelturult tugioste teha. Sest mitme euroala riigi puhul on võlakirjade hinnakujundus turul praegu tugevasti häiritud.

„Tahame rahapoliitika ülekandekanalid taastada,“ ütles Draghi, lisades, et keskpangale teeb enim muret turgude killustumine. Eelkõige plaanib keskpank oma fookuse suunata lühiajalistele võlakirjadele, mille tootlused on näiteks Hispaania puhul hiljuti järsult tõusnud.

Draghi möönis, et kokku sai lepitud vaid põhimõtteline raamistik, kus üks keskpank (loe Bundesbank) jäi eriarvamusele. Konkreetsem otsus tehakse, kui keskpanga komisjonid on järgnevatel nädalatel võimalike erakorraliste meetmete detailid täpsemalt läbi arutanud.

Draghi rõhutas, et keskpank teeb oma otsuse iseseisvalt ning et kõik meetmed saavad olema piisavalt jõulised, et soovitud eesmärk saavutada. Ning kui tugiostud tulevad, siis on keskpank täna antud signaali järgi valmis eeliskreeditori staatusest loobuma.

Euroala enim jälgitud baasintressi määra jättis keskpank pärast juulikuist kärbet rekordmadalal 0,75% tasemel muutmata, kuid Draghi sõnul oli arutusel ka võimalik täiendav kärbe. „Leiti, et aeg selleks ei ole veel küps,“ ütles ta.

Küsimusele, kas keskpank võiks kaaluda euroala päästemehhanismile ESM pangalitsentsi andmist, vastas Draghi, et praegusel kujul ei ole ESM selleks keskpangale sobiv vastaspool.

Euroala majandusliku olukorra kohta ütles Draghi, et majandusaktiivsus on nõrk. Inflatsiooni osas on keskpank jätkuvalt seisukohal, et hinnatõus aeglustub ning tuleval aastal jääb keskmine intressimäär alla 2% piiri.

Draghi ei nõustunud, et andis nädala eest välja priskema veksli kui lunastada suutis. Londonis peetud kõne peamine sõnum oli tema sõnul see, et euro on ja jääb tugevaks valuutaks.

„Euro on pöördumatu,“ kordas Draghi täna. „Euro vastu ei ole mõtet panustada. Ei ole mõtet panustada euro langusele. Pole mõtet, sest euro jääb.“

Hetkel kuum