Ave Lepik • 7. oktoober 2013 • 2 min
Jaga lugu:

RM: käibemaks pidurdab maksulaekumise kasvu

Septembri tagasihoidlikuma maksulaekumise kasvu põhjustas eelkõige käibemaksu ja juriidilise isiku tulumaksu laekumise vähenemine võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja Sven Kirsipuu.

Statistikaamet andmeil kasvas septembris maksulaekumine 1,3 protsenti 413,1 miljoni euroni. "Üheksa kuuga on eelarvesse kogutud maksutulu 3,79 miljardit eurot, mida on 6,7 protsenti ehk 238 miljonit eurot enam kui mullu sama ajaga," kommenteeris Kirsipuu.

 

Riigieelarvest on täidetud 75,4 protsenti aastaks plaanitust – kõige rohkem on prognoosi ületanud juriidilise isiku tulumaks, mida on juba üheksa kuuga laekunud 106,5 protsenti eelarves oodatust.

Käibemaksuga maksustatava käibe kasv on aeglustunud pikemat aega, kuid augustis asendus kasv Kirsipuu sõnul langusega. "Käibed vähenesid võrreldes eelmise aasta augustiga 1,5 protsenti ning see avaldus ka käibemaksu kogulaekumises, mis vähenes 9,5 protsenti," selgitas ta. 

Kahanemise peamise põhjusena toob Kirsipuu välja väiksemate ettevõtlussektorite käivete languse - suuremate sektorite deklareeritud käibed samas suurenesid (v.a ehitus) ning ka jaemüügi kasv ületab viimastel kuudel seitset protsenti. "Septembris oli tavapärasest väiksem ka impordilt tasutava käibemaksu laekumine. Lisaks käivetele mõjutas laekumist negatiivselt ka eelmiste kuudega võrreldes suurenenud käibemaksutagastuste maht," märkis Kirsipuu.

Aktsiise laekus septembris 72 miljonit eurot ja pool sellest moodustas kütuseaktsiis. Üheksa kuuga on laekunud 590,4 miljonit eurot ning võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on laekumised kasvanud 2,1 protsenti. Kuigi suurima osakaaluga kütuseaktsiisi laekumine on kolme kvartaliga vähenenud 1,1 protsenti, oli septembris laekumine siiski viimaste aastate suurim – 36,2 miljonit eurot. Seejuures deklareeritud bensiini kogused vähenesid viimasel kuul 9,2 protsenti, mida kompenseeris diisli ja eriotstarbelise kütuse kasv vastavalt 11,3 protsenti ja 6 protsenti.

"Diisli osakaalu suurenemine deklareeritud kütuste kogumahus on olnud pikaajaline trend. Arvestades diiselmootoriga autode suurt osakaalu uute sõidukite müügistatistikas, võib eeldada selle jätkumist," prognoosis Kirsipuu. 

Tema sõnul vähenesid üle mitme kuu septembri laekumiste põhjal sigarettide deklareeritud kogused, kuid sellele vaatamata on üheksa kuuga tubakaaktsiisi laekunud üle eelarves oodatud taseme ja aktsiisilaekumise kasv on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga olnud 4,7 protsenti. Alkoholiaktsiisi laekumised vastavad Kirsipuu sõnul eelarve ootustele ning septembri lõpuks on täidetud 74,3 protsenti aastaks planeeritust.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt