Rainer Saad • 21 veebruar 2013

Swedbank: tulumaksutagastus võlgade tasumiseks ja igapäevaeluks

Inimesed kasutavad tulumaksutagastust võetud võlgade tasumiseks ning igapäevakulutustega toimetulekuks, tõdes Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juhataja Anne Sägi.

„Tuludeklaratsiooni jõudis tänavu juba esimesel päeval elektrooniliselt esitada  143 784 inimest. Sellest lähtuvalt tuleb nentida, et maksutagastusel saadavad summad on Eesti inimeste jaoks olulised,“ ütles Sägi.

Teabekeskuse mõni aasta tagasi tehtud uuring näitas, et maksutagastust kasutati vahepeal võetud võlgade tasumiseks ning igapäevakulutustega toimetulekuks. Kuigi majandusliku olukorra mõningase paranemise tõttu võib loota, et sel viisil käituvate elanike arv on tänaseks vähenenud, jääb osa maksumaksjaid seda võimalust kindlasti jätkuvalt kasutama, sest paraku on ka praegu neid, kelle maksutagastus läheb varasemate võlanõuete katteks.

Mida soovitab Swedbank inimestel tulumaksutagastusega peale hakata?

Säästa ootamatuste tarvis.Säästmisele tasub alati mõelda, kui pere eelarvesse tekib kas või väike lisaraha, sest paraku tuleb meil kõigil ootamatusteks alati valmis olla.

Kogu pensioniks või lastele kooliraha.Kui ootamatusteks on juba säästud olemas või nende kogumine käimas,tasuks lisaks mõelda pensionile. Võimalusi, kuidas pensioniks rahakoguda, pakuvad Eestis väga mitmed krediidiasutused, samuti tasub aegsastialustada laste kooliraha kogumisega.

Maksa võlad.Laenukoormuse vähendamine kasvatab samuti majanduslikkuturvatunnet. Mida vähem majanduslikke kohustusi, seda vähem muret.Seega tasub suuremate rahasüstide korral kaaluda ka võetud kohustustevähendamist, alustades kõrgema intressiga laenudest.

Kasuta ettevõtlikult.Võimalik, et just maksutagasustest tulenev rahasüst võimaldab teoksteha ammuse unistuse - alustada oma äri või hobiga lisa teenida,sellega aga kaasnevad alguses teadagi kõikvõimalikud väljaminekud.Koolitused on samuti päris kallid, nüüd on hea võimalus maksutagastuseneseharimiseks kulutada, seegi on investeering tulevikku.

Tee suured planeeritud ostud.Pere-eelarvesse oli planeeritud suvereis ja auto talverehvide ost?Maksutagastusena eelarvesse laekuv aitab teha ka suuremaid vajalikkeväljaminekuid ilma laenurahata.

Hetkel kuum