Vilja Kiisler • 29. oktoober 2013 kell 6:37

VASTU: Kalvi: miinimumhind teeb alkoholi kallimaks

AS Liviko juhatuse esimehe Janek Kalvi hinnangul muudab miinimumhind alkoholi kallimaks.

"Alkoholi hinda ja selle kaudu tarbimist on tavaks mõjutada aktsiisi kaudu," selgitas Kalvi. "Liviko pooldab lihtsat, selget ja nö tõenduspõhist maksustamist, mis tähendab iga absoluutalkoholi protsendi ühetaolist maksustamist alkoholiaktsiisiga."

Alkoholiühikule miinimumhinna kehtestamisel muutub alkohol Kalvi hinnangul tarbija jaoks kallimaks, sama mõju on alkoholiaktsiiside võrdsustamisel absoluutalkoholi sisalduse alusel. "Erinevus on selles, et aktsiisi tõstmise puhul saab täiendava raha riik, miinimumhinna kehtestamisel tuleb täiendav raha kellegi teise kukrusse. Sellest seisukohast lähtudes jääb mulle ministri entusiasm arusaamatuks."

Minister Taavi Rõivas on alkoholi miinimumhinna kehtestamist pidanud kaalumist väärt ideeks. Arutamist väärt teemaks peab seda ka Saku õlletehase juht Margus Kastein.

Kastein kirjutab tänases Äripäevas: "Liberaalse majandusvaate pooldajana leian, et selline samm oleks sekkumine vabasse konkurentsi. Aga kui küsimuseks on rahva tervis ja see samm aitaks absoluutalkoholi tarbimist vähendada, siis on ka kõnealune uudne idee kaalumist väärt."

Hetkel kuum