• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Osaline tööaeg läheb ettevõtjale kalliks

  Mitu ettevõtjat tunneb omal nahal, et alates 2010. aastast jõustunud sotsiaalmaksuseaduse muudatusega pole mõistlik jätkata. Kui praegu peavad tööandjad tasuma sotsiaalmaksu osalise töökoormuse puhul fikseeritud minimaalse kuumäära pealt, siis nende hinnangul oleks mõistlikum maksta töötaja reaalse tööpanuse järgi.

  Poeketi Meie Toidukaubad omanikfirma RRLektuse osaniku ja juhataja Rein Reinvee sõnul on probleemne väikese koormusega (0,2–0,5 kohta) töökoha loomine, sest sotsiaalmaksu tuleb ikkagi tasuda miinimumpalgast täismahus. “Et selle maksu alla mitte langeda, peame teinekord võtma mitte just kõige kvaliteetsemat tööjõudu,” ütles ta.
  Kui seadus loodi, siis oli ettevõttes Reinvee sõnul umbes 100 osalise ajaga töötajat, nüüd 30. “Kogu aeg mõtleme, kuidas sellest karistusest pääseda,” lisas ta.
  Seaduse järgi ei pea tööandja sotsiaalmaksu kuumääralt tasuma pensionäride, õppurite ja väike­laste või paljulapseliste vanemate eest.
  Töömahu kõikumine jätab ettevõtja hea lahenduseta. Reinvee selgitas, et tema ettevõtte toidukauplused paiknevad ka paljudes väikestes piirkondades, kus suve ja talve käibe vahel on suured käärid. “Kui suvel saame kasutada ühes asukohas kahte inimest, siis talvel võib ka poolteist olla ­palju. Nii mõneski asukohas soovime leida inimest, kes saab teha tööd 0,2–0,3 kohaga, aga riigi tugi on pigem olematu,” rääkis Reinvee.
  Kuigi RRLektuse juhataja sõnul on sellel teemal kokku saadud ka poliitikutega, pole seni veel kohtumistest kasu tulnud. Reinvee soovib, et nõutav sotsiaalmaksu osamäär viidaks vastavusse töötaja koormusega vähemalt maapiirkondades, kus on käibed väiksemad ja inimestel toimetulekuga suuremad probleemid.
  Osaaeg tõstab maksuprotsenti. Sarnase hinnanguni on jõudnud umbes 650 töötajaga Kinnisvarateeninduse osanik ja juhatuse liige Ivar Bank, kelle sõnul on praegune sotsiaalmaksu täismahus võtmine osalise koormusega töötajatelt ebaõiglane. “Võrreldes nende ettevõtetega, kus valdav on täistööajaga töö, siis meie maksame protsentuaalselt sotsiaalmaksu rohkem,” nentis Bank.
  Mulluse majandusaasta aruandes toob Kinnisvarateenindus esile miinimumpalga ja osalise tööajaga töötajate kõrgemat sotsiaalmaksustamist, kus tavalise 33 protsendi asemel oli ettevõtte arvestuslik kulu 34,5 protsenti. Umbes pool ettevõtte personalist töötab osalise koormusega.
  Bank märkis, et ei suuda rasket füüsilist tööd tegevatele inimestele kõrgemat palka maksta, mis praegu võib osaliselt jääda ka sotsiaalmaksu taha. Banki ettevõte annab tööd vähekindlustatud kontingendile, kuid sellest olenemata tunneb ta lööke nii enda ehk tööandja kui ka töötajate pihta. “Tihti on ka selline olukord, et sotsiaalmaks on suurem kui see, mis töötajale kätte jääb. Vahel isegi mitu korda,” lisas ta.
  Bank toob kaks põhjust, miks näiteks koristaja tööaega ei saa kergekäeliselt pikendada: töö füüsiline intensiivsus ning hiline tööaeg ja sellest tulenevad transpordiprobleemid.
  “On ka suhteliselt võimatu jagada üht töötajat kahe koha vahel. Sellisel juhul jõuaks ta järgmisesse koristuskohta hilja öösel, aga kuidas ta sealt edasi koju saaks...,” selgitas firma osanik osaajaga töö vajalikkust.
  Seaduse võiks üle vaadata. Banki hinnangul oli juba 2010. aastal tehtud sotsiaalmaksuseaduse muudatus vigane. Tema sõnul oleks seaduse ülevaatamine ja muutmine ainuvõimalik tee, et taastada sotsiaalne võrdsus. Ta nägi seadusemuudatust pigem lisamaksuvoona rahandusministeeriumile.
  “Parem tehtagu (seadusemuudatus) nende kallal, kes n-ö makse optimeerisid. Ärgu andku hoope ausate ettevõtjate pihta,” pahandas Bank. “Riigil oli raske ja me kõik mõistsime seda. Praegu on olukord muutunud ja seega tuleks taastada endine olukord.”
  Umbes 30 töötajaga Mustamäe Haljastuse juht Olev Kallas tunnistab, et praegu pole tema ettevõttes ühtegi osalise koormusega töötajat, kuid suviti on neid kasutatud.
  Kallasele kehtiv sotsiaalmaksu kord ei meeldi ning seetõttu ei ole ta oma ettevõttes ka osalise tööajaga kohti loonud. “Mina ikka mõtlen nii, et nii palju, kui inimene töötab, selle summa pealt võiks sotsiaalmaks tulla nagu teistelgi,” ütles ta. “Nii palju kui teed, nii palju maksad sotsiaalmaksu, mitte rohkem.”
  Kallase sõnul kaaluks ta väiksema koormusega töötajate palkamist, kui sotsiaalmaks oleks võrdne töötaja töökoormusega.
   
  Uuring
  Osaaeg sobib väikelaste emadele
  Osaajaga töötas 2010. a 10% 25–49aastastest töötavatest naistest ja 4% meestest.Euroopa Liidus töötas 2010 osaajaga 29% 25–49aastastest töötavatest naistest, enim Hollandis (72%), Šveitsis (63%) ja Saksamaal (46%).Eestist vähem osaajaga töötavaid naisi oli Kreekas (9%), Leedus (8%), Slovakkias (4%) ja Bulgaarias (2%).Osaajaga töötavad mehed olid ELis üsna harv nähtus.Laste olemasolu leibkonnas mõjutab osaajaga töötamist. Meeste puhul see vähendab osaajaga töötamist ja naiste puhul suurendab. Kuni kaheaastaste lastega töötavatest naistest töötas osaajaga ligi kolmandik.Osaajaga töötaja on hõivatu, kelle tavaline nädalatööaeg on alla 35 tunni.statistikaameti kogumik ”Mehe kodu on maailm, naise maailm on kodu?“
   
    Kommentaar
  Täisajaga töötamine tähendab suuremat heaolu
  Jürgen Ligi, rahandusminister
  Riigi ettevõtluspoliitika põhihoiak peaks keskenduma sõnale vabadus, ja selles on meie näitajad väga head. Aga avalikust debatist jäävad aina rohkem kõlama sõnad soosima, soodustama ja toetama, otse­kui elaks maksumaksja riigi, mitte riik maksumaksja toel. Poliitikud sörgivad nende meeleolude järel, aga peaksid keskenduma siiski koormiste minimeerimisele ja turutõrgete kõrvaldamisele. Mõlemad need keskendumised maksavad ning ei tohi seepärast tuua kaudselt tagasi lisakoormist või võimaluste loomise vähendamist.Sotsiaalmaksu kaudu omandatav sotsiaalkindlustus ise on võimaluste loomine – terveks saamisele ja inimväärsele elule ka pärast tööiga. See tähendab ka turgu ettevõtlusele, kui soovite. Kas oleks vaja ekstra soosida osaajaga töötamist, on suur küsimus, ja vastus pole mitte alati jah. Täisajaga töötamine tähendab ju suuremat heaolu, mistõttu seadus pakub sotsiaalmaksu miinimumist vabastust vaid väikelaste emadele, õpilastele, tudengitele, töötutele 12 kuu jooksul. See on ju ometi soosimine selle objektiivselt põhjendatud ja ühiskonna vajadusele vastavas osas. Ei saa välistada, et siin saab lahkemalt edasi mõelda siis, kui saame käima töötajate registreerimise. See võib anda olulist võitu ja piirab kuritarvitusi. Aga manipulatsioonide oht on iga erandi puhul suur ning riskeerida tervishoiu ja pensionide rahastamisega ei tohi. Et saada haigekassa teenust ja pensioni, tuleb printsiibis siiski süsteemi ka panustada. See teadmine on tugevdanud maksu­distsipliini.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Martin Mark: ideebörs peab nüüd olema elavam kui kunagi varem
Pandeemia tõttu valitsev pöördeline olukord annab uutele ideedele võimaluse esile kerkida ja edukaks saada, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse Balti erakliendi üksuse juht Martin Mark.
Pandeemia tõttu valitsev pöördeline olukord annab uutele ideedele võimaluse esile kerkida ja edukaks saada, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, If Kindlustuse Balti erakliendi üksuse juht Martin Mark.
Euroopa aktsiaturud taastuvad suurest langusest
Euroopa aktsiaturud on pärast reedel toimunud enam kui aasta suurimat langust taastumas, investorid ootavad nüüd infot selle kohta, kui tõsist ohtu kujutab endast koroonaviiruse Omikroni tüvi majanduse taastumisele, vahendab Reuters.
Euroopa aktsiaturud on pärast reedel toimunud enam kui aasta suurimat langust taastumas, investorid ootavad nüüd infot selle kohta, kui tõsist ohtu kujutab endast koroonaviiruse Omikroni tüvi majanduse taastumisele, vahendab Reuters.
Kingi oma kolleegidele emotsiooni!
Kuidas hoida meeskonnavaim kõrgel? Üheks suurepäraseks vahendiks on ühised koosviibimised, mis avaldavad positiivset mõju kogu töökeskkonnale. Kalev Spa pakub äriklientidele erinevaid sportlikke ning lõõgastavaid meeskonnaürituste korraldamise võimalusi.
Kuidas hoida meeskonnavaim kõrgel? Üheks suurepäraseks vahendiks on ühised koosviibimised, mis avaldavad positiivset mõju kogu töökeskkonnale. Kalev Spa pakub äriklientidele erinevaid sportlikke ning lõõgastavaid meeskonnaürituste korraldamise võimalusi.
Raamatupidamisbüroode TOP 2: uisuta sinna, kus litter saab olema, mitte sinna, kus ta oli
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.