18. detsember 2013 kell 21:00

Kes on aasta ärimees?

Eesti äriliidrid tegid enda pakkumised, kes vääriks 2013. aastal parima ärimehe tiitlit. Äripäev valib aasta ärimehe homme, finaalis on viis ette­võtjat.

Küsitletud äriliidrid tõid finalistidest esile Eesti Meedia tehingut, oluliseks peeti ka VKG omanike investeeringuid. Teistest tegijatest on neile osava ettevõtluse ja kasuga Eesti majandusele silma jäänud investeerijate kolmik Armin Kõomägi, Sven Mansberg ja Indrek Prants ning äsja Nordea pangast lahkumisest teatanud Vahur Kraft.

Mart Kadastik

Ettevõtja Hillar Teder pidas oluliseks Mart Kadastiku eestvedamisel tehtud Eesti Meedia tehingut, mille väärtus oli umbes 30 miljonit eurot. “Eestlase või Eesti ettevõtte poolt kõige silmapaistvama tehinguna nimetaksin tänavu Eesti Meedia tagasiostu. Sellest on palju juttu olnud ja see on ka suur tehing,” ütles Teder.

Kolm aastat tagasi sama tiitli pälvinud Teder esitas mullu parimaks Kristjan Rahu, kes on tänavu jõudnud Äripäeva konkursi finaali, kuid Teder eelistab seekord meediatehingut.

Tema sõnul pole kütteäri väga silmapaistev äri, kuna see on tihtipeale kokku­lepe poliitikutega ja jätab sahkerdamise mulje. Samas tunnustas ta Rahu tehingu eest ning nimetas kõiki finaali pääsenuid tublideks.

Investeerijate kolmik

Investeerimisettevõtte Redgate Capitali partner Aare Tammemäe nimetas aasta parimateks investeerijatest kolmikut Indrek Prants (vasakul), Sven Mansberg ja Andres Kõomägi. Tammemäe rõõmustas, et ärimehed on panustanud kohaliku ettevõtluskeskkonna arendamisesse, mis aitaks Eesti rahvuslikul kapitalil areneda. Tammemäe kiitis, et mehed suurendasid osalusi Bauhofis ja MyFitnessis ega müü igaühele. “Nad kaaluvad, mida ostja annab Eestile.”

VKG omanikud

Danske Banki Eesti filiaali juht Aivar Rehe ütles, et kui valida aasta ärimees Äripäeva pakutute hulgast, oleks parimad Viru Keemia Grupi omanikud. Nad veavad ja arendavad välisturgudel edukalt Eesti toodet, kiitis Rehe. VKG väärtustab tema sõnul kohalikku maavara ja võtab sellest väga palju, mitte lihtsalt ei põleta ahjus. “Väga suur kummardus sellele tiimile,” sõnas Rehe.

Ta lisas, et aasta kõige huvitavam tehing oli siiski Eesti Meedia omanike vahetumine. “Kui püüda analüüsida, mis hakkab juhtuma meediaturul, siis ma arvan, et tulevad põnevad ajad ja see on ju huvitav,” märkis ta.

Rehe märkis, et jälgib ka idufirmasid. “Nad peavad võitma oma koha püsivalt ja tugevalt,” lausus pangajuht.

Vahur Kraft

Ettevõtja Rein Kilk tõstis esile äsja Nordea Eesti filiaali juhi kohalt lahkunud Vahur Krafti. “Mina arvasin ka, et olen kriisi ajal halva ilma seikleja, aga komistasin ja kukkusin,” ütles Kilk.

“Krafti panusest Eesti majanduse hoidmisel on vähe räägitud. Ta tõi raha, mis oli kui hapnik uppujale. Ta majandas kriisi ajal ülimalt kasumlikult,” ütles Kilk.

Tema sõnul on Kraft väga stabiilselt juhtinud just suuri institutsioone nagu Eesti Pank ja Nordea. Kilk lisas, et kui 2–3 aastat tagasi ei oleks Nordeas suudetud prognoosida järgmisi samme, siis tänaseks on selge, et ärilises mõttes oli tegemist väga ratsionaalse ja täpse tegutsemisega.

Samuti viitas Kilk rahvusvahelisele tunnustusele Financial Timesile kuuluvalt pangandus- ja rahandusajakirjalt The Banker, mis nimetas Nordea 2013. aasta Eesti parimaks pangaks.

 

 

Tasub teada

Äripäeva aasta ärimehe finalistid

Margus Linnamäe. Ravimiärimehest sai Eesti Meedia ostu rahastamisega ka meediaärimees.Vladimir Funtikov. Kiirelt kasvava ­mobiilimängufirma Creative Mobile omanik.Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann. Rahaülekannete revolutsionääridest TransferWise'i asutajad/omanikud.Kristjan Rahu. Sai suur­tehinguga Tallinna Kütte omanikuksPriit Piilmann, Margus Kangro, Ants Laos ja Elar Sarapuu – Viru Keemia Grupi omanikud. Tööstusfirmadest üks jõulisemaid investeerijaid.

Eelmistel aastatel on võitnud nt Oleg Ossinovski, Rain Lõhmus, HIllar Teder, Jüri Käo, Väino Villers, Indrek Rahumaa, Armin Karu, Meelis Milder.

Hetkel kuum