Elver Loho: andmekaitses on kõige olulisem inimfaktor

31. jaanuar 2014, 11:08

Äripäev vestles Eesti Interneti Kogukonna (EIK) aseesimehe Elver Lohoga infopoliitikast, Euroopa Liidu andmekaitsereformist ja ühtsest digiturust.

Intervjuu Elver Lohoga:

Euroopa Liit valmistab ette andmekaitsereformi. Andmekaitse inspektsiooni juhi Viljar Peebu sõnul asendub praegune 11-leheküljeline isikuandmete kaitse seadus 94-leheküljelise määrusega. Mida see Eesti ja ettevõtjate jaoks tähendab?

See akt kogu oma mahus tuleb tõenäoliselt veel suurem ning seda hakatakse tõlgendama ja rakendama kogu Euroopas tsentraliseeritult. Seni olid kohalikel andmekaitsjatel üsnagi vabad käed, arvestamaks iga riigi kultuurilisi omapärasid. Näiteks meil on e-riik ehitatud info liikumise osas eeldustele, mis ei pruugi uues süsteemis enam täiel määral alles jääda.

Mida see reaalselt Eesti riigile ja ettevõtjatele tähendab, on tõenäoliselt kulude märgatav kasv. Seni on silma jäänud üks põhjalik ja sisukas brittide uuring, mis erinevad stsenaariumid läbi mängis ja jõudis seisukohale, et mingit säästmist raha osas pole oodata - hoopis kallimaks läheb kõik.

EIK tuli pildile seoses ACTA-vastase protestiga. Toona koonduti konkreetse eesmärgi saavutamiseks, kuid vahepeal on aeg edasi läinud. Millega kogukond tegeleb ja kuidas osaletake seadusloomes täna?

Täna peame oluliseks tõsta rahva teadlikkust infopoliitika teemadel ning soovime näha seotud küsimuste aktiivset käsitlust eurovalimiste käigus.

Kogukond osaleb seadusloomes umbes korra paari kuu tagant ning teemad, millega kokku puutume, on sellised, mis ei kao ära pärast nendega tegelemist. Ka ACTA on mitmes uues vormis taas meie poole suundumas.

Üks kogukonna juhatuse liige on andmekaitse inspektsiooni nõukoja liige. Sealtkaudu saame osaleda erinevate juhendite ja poliitikate kujundamises. Samuti osaleme eelnõude arutamises ja ümarlaudadel. Justiitsministeeriumiga on meil väga meeldiv koostöö. Näiteks on paaril korral meie palvel kokku kutsutud ümarlaud, et arutada mõnda meie jaoks olulist teemat.

Andmekaitsereformi osas tegime analüüsi reformi ühele osale ja tõime seal välja mitmeid probleemseid kohti, kus ametniku kujutelm tehnoloogiast ja tehnoloogiline reaalsus olid üksteisest kaugele triivinud.

Loe pikemalt Äripäeva IKT sektori teemaveebist ITuudised.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2014, 11:08
Otsi:

Ava täpsem otsing