Kuidas karistada Putinit?

Rivo Sarapik 20. märts 2014, 11:11

Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi toob välja kaks võimalust, mis paneksid Venemaa presidenti Vladimir Putini käitumist muutma.

Esiteks ei ole ELi ja USA tänastel sanktsioonidel märkimisväärset mõju, kirjutas ta New York Timesis ilmunud arvamusloos. Esmaspäeval jõudsid ELi välisministrid kokkuleppele sanktsioonide kehtestamises 21 isiku suhtes, kes vastutavad olukorra destabiliseerimise eest Ukrainas. USA kehtestas sanktsioonid 11 isiku suhtes.

"Neil pole märkimisväärseid varasid väljaspool Venemaad ja nende sanktsioneerimine ei muuda Venemaa poliitikat. Pärast Lääne poliitikute suuri sõnu naerdakse Venemaal nende (sanktsioonide - toim.) üle ja annavad hoopis Putinile ja ta lähikondlastele julgust juurde".

Selle asemel peaks Lääs tegema tema hinnangul lõpu Kremli lähikondlaste luksuslikule elustiilile, külmutades oligarhide vara.

"Sellised sanktsioonid peaksid käima Putini siseringi pihta, kuhu kuuluvad: Volga Groupi juht Gennadi Timtšenko, ärimehed ja endised Putini sparringupartnerid Arkadi ja Boris Rotenberg, Putini personaalpankur Juri V. Kovaltšik, Venemaa Raudtee president Vladimir Jakunin, oligarhid Roman Abramovitš ja Ališer Usmanov ning Rosnefti ja Gazpromi juhid Igor Setšin ja Aleksei Miller," kirjutas Navalnõi.

"Sanktsioonid peaksid käima ka oligarhide pihta, kelle meediaväljaanded kiidavad takka Kremli poliitikale, samuti Putini nn sõjakabineti, massimeedias spinnijate, kaasa kiitvate duumaliikmete ning Puitini partei Ühtne Venemaa funktsionäride pihta," lisas Navalnõi.

Sissetung Ukrainasse polariseeris tema sõnul Vene eliidi ja paljud näevad seda kui mõtlematut käitumist. "Tõelised sanktsioonid - blokeerides eliidi ligipääsu nende uhketesse Londoni korteritesse -, näitaks Putinile, et rumalus läheb kalliks maksma," hindas ta.

Teiseks peavad lääneriigid Navalnõi sõnul uurima neis riikides asuvat ja Venemaal ebaseaduslikult teenitud vara. "Korruptsioonivastane ühendus, mille ma lõin 2011. aastal, on paljastanud tosin sellist suurt juhtumist. 90% neist juhtudest pesti Vene raha Läänes. Kahjuks on nii USA, ELi ja Briti võimud pärssinud meie jõupingutusi nende kuritegude uurimisel," kommenteeris ta.

Rahvusvahelises üldsuses levib tema hinnangul soovmõtlemine - ehkki Putin on korrumpeerunud, on tema juhtimine vajalik, sest muidu pääseksid Venemaal võimule mustad natsionalistid. "Lääs peab tunnistama, et on alahinnanud Putini pahatahtlikkust," leidis ta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. March 2014, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing