USA süüdistab ja hoiatab Vene valitsust

Sirje Rank 08. aprill 2014, 10:00

USA süüdistas Venemaad venemeelsete rahutuste õhutamises Ida-Ukrainas, mis sarnanevad sündmustega enne Krimmi annekteerimist.

Tõendid näitavad, et osa venemeelseid separatiste, kes võtsid eile enda kontrolli alla Luganski ja Donetski valitsushooned, olid väljastpoolt riiki sisse toodud makstud provokaatorid, ütles Valge Maja pressiesindaja Jay Carney.

"Kui Venemaa tungib Ida-Ukrainasse, kas otse või varjatult, kujutaks see endast olukorra väga tõsist eskaleerumist," ütles Carney. "Sellel saab olema hind," vahendas agentuur Bloomberg.

USA ja ELi ametnikud on mures, et viimaste päevade rahutused koos Venemaa majandusliku ja sõjalise survega on märk uue faasi algusest Venemaa presidendi Vladimir Putini plaanis teha Ukrainast lõtv Venemaa poole hoidev föderatsioon.

USA välisminister John Kerry kõneles eile Venemaa välisministri Sergei Lavroviga, et leppida pingete maandamiseks kokku kõnelused Ukraina, USA, ELi ja Venemaa esindajate vahel. USA ja Venemaa on jätkuvalt erineval arvamusel, milline roll sellistel kõnelustel oleks Ukraina vahevalitsusel.

USA ja EL on kehtestanud sanktsioonid konkreetsete isikute vastu, kes on Putini lähikondsed või Krimmi annekteerimisele kaasa aidanud ametnikud. Kui Venemaa peaks ulatuslikumalt Ukrainasse tungima, on USA president Barack Obama lubanud käiku lasta sanktsioonid Venemaa konkreetsete majandusharude vastu, mille hulgas on ka energeetika ja rahandus.

USA ametnike sõnul on järjest ilmsem, et Putini eesmärk on nõrgestatud Ukraina, mis hoiab Venemaa poole ega hellita enam lootusi ELi või NATOga liitumiseks. Ametnike sõnul võib Putini sammudest välja lugeda, et eesmärk loodetakse saavutada ilma otsese invasioonita.

Selle asemel kasutatakse sõjalist ja majanduslikku survet, sealhulgas gaasi hinnaga manipuleerimist, koos provokaatoritega, kes õhutavad linnades valitsusevastaseid meeleavaldusi. Samuti kaebusi väidetavast ohust venekeelse elanikkonna vastu.

Erinevalt Krimmist, kus etnilised venekeelsed olid ülekaalus, on nende hulk Ukraina idaosas väiksem. Donetski oblastis on etniliste ukrainlaste osakaal 56,9%, Harkovi oblastis 70,7% ja Luganski oblastis 58%, vahendas Bloomberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. April 2014, 15:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing