Hannes Sarv • 9. mai 2014 kell 8:01

Pohl: olin Autorollo juhatuses formaalselt

Keskonnaminister Keit-Pentus Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud ja varatuna pankrotti lastud Autorollo endine omanik ja juhatuse liige Tiit Pohl ütles täna kohtus, et oli pärast firma müümist Pentusele juhatuses vaid formaalselt.

"Paberite järgi küll," ütles Pohl tänasel Autorollo istungil, kui kohtunik küsis temalt, kas ta oli firmas juhatuse liige. Pohl kinnitas kohtule, et on Autorollo endine omanik ja müüs firma minister Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele. "Ega ma seda nii täpselt ei mäletagi, aga seal oli vaja pangast krediiti või oli vaja sõlmida lepingud kütusefirmaga - isegi seda ei pane paika," kahetses ta, et ei oska kõike tagantjärgi ajaliselt paika panna. Äriregistri järgi oli Pohl OÜ Autorollo omanik 2001. aastast. 2008. aastal vahetas firma omanikku ja uueks omanikuks sai uus OÜ Autorollo, kusjuures vana kustutati registrist. Uue Autorollo omanikuks sai 2008. aastal Pentus. Pohla sõnul palus Pentus, et ta jääks juhatusse. "Seda oli vaja formaalselt paberi peal," selgitas ta ja kinnitas, et pole kunagi Autorollo eest ühtegi dokumenti allkirjastanud  ja töötas tegelikult firmas autojuhina.

Siiski oli Pohlal ligipääs firma pangakontodele PIN-kalkulaatori abiga, mis oli nii Swedbankist kui ka SEBst väljastatud tema nimele. "Ma ei sulgenud müügitehingute ajal neid. Kuni selle hetkeni, kuni ma selle maha müüsin, ei olnud meil Väino Pentusega arusaamatusi, et peaks need vormistama tema nimele," sõnas ta ja kinnitas, et andis need ka üle Väino Pentusele. "Ma tegin algul ettepaneku, et jätkame, kuigi firma on tema oma: et tema ajaks oma rida, mina oma. Algul oli ta nõus, paari nädala pärast ütles, et ei – tema võtab pangatehingud ka omale," selgitas Pohl.

Kohtunik Anu Uritam küsis järgmiseks tehingute kohta, mis tehti aprillis-mais 2010 nii SEB kui ka Swedbanki kontodelt. Pangast tehtud tehingud langesid aega, mil firma omanik Väino Pentus oli haiglaravil ja raha kanti kolmandatele osapooltele. Varasemalt on kirjutatud, et neid tehinguid tehti nii Riigikogu arvutist, aga ka näiteks Väino Pentuse tütrele Pentus-Rosimannusele kuuluvalt IP-aadressilt. Kohtu päringule vastasid pangad aga, et tehingud on teinud Tiit Pohl. "Ei ole teinud ülekandeid, aga kuna minu nimele olid väljastatud PIN-kalkulaatorid, seostatakse minuga. Ma arvan, et Janos Sillamaa või Väino Pentus võis teha," rääkis Pohl kohtusaalis.

Samuti tundis kohus huvi, kas temale kui autojuhile anti kaasa ka sularaha. Autorollo pangakontodelt võeti nelja aasta jooksul välja kokku 17 miljonit krooni sularaha. Väino Pentus on seda selgitanud asjaoluga, et autojuhtidele maksti sularahas päevaraha 500 krooni päevas. Pohl ütles, et tema ei ole sularahaga tegemist teinud. "Ma ei ole selle asjaga kursis, ma ei oska seda teile vastata," märkis ta küsimuse peale, kes hoidis firmas sularaha. Pohla sõnul käis ta eelkõige Soomes ja seega polnud ta reisid niivõrd pikad, et peaks sularaha kasutama.

Kohtuniku küsimusele, kas ta soovis ka firma juhatusest mingil ajal lahkuda, andis Pohl jaatava vastuse. "Pärast seda, kui ma sain teada, mis Väinoga juhtus," ütles ta ja viitas Väino Pentuse tervislikule seisukorrale. Kuna siin on tegemist aga juba aruteluga, mis puudutab terviseandmeid, palus kohtunik kuulajatel saalist lahkuda ning edasine arutelu toimus kinniste uste taga.

Täna läheb Autorollo asjas tunnistusi andma ka Väino Pentus, kuid ka tema tunnistuste andmise on kohus kuulutanud samal põhjusel kinniseks.

Autorollo hagi on kohus arutanud juba 2012. aasta lõpust. Tegemist on firma pankrotihalduri Martin Krupi esitatud hagiga minister Keit-Pentus Rosimannuse, tema abikaasa Rain Rosimannuse, advokaat Siim Roode ja tema advokaadibüroo MAQS vastu poole miljoni euro suuruse kahju hüvitamise nõudega. Hagejate väitel tegelesid Pentus-Rosimannus, Rosimannus ja Roode ettevõtte juhtimisega ajal, kui pankrot juba paistis ning kantisid firma varast tühjaks. Kostjad eitavad selliseid süüdistusi.

 

Hetkel kuum