Indrek Kald • 5. juuni 2014 kell 5:56

Josing tutvustab varimajanduse mõju eelarvele

Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing räägib täna mulluseile uuringuile tuginedes varimajanduse levikust Eestis ja seeläbi riigile laekumata jäävast maksutulust.

Lisaks toob ta riigikogu rahanduskomisjoni avatud istungi raames välja varimajanduse osakaalu muutusi viimase 15 aasta jooksul.

Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul on probleeme, mille üle ümarlaual arutleda. "Näiteks aktsiisipoliitika roll salakaubanduse leviku tõkestamisel või uue probleemina esile kerkinud nikotiini sisaldavad e-sigarettide täitevedelikud, mis on Eesti tarbijate seas kiiresti levinud. Neid ei saa Eestis legaalselt müüa, kuid saab makse maksmata veebipoest tellida, Lätist tuua ja kuuldavasti Eestis ka leti alt osta. Praegune seadusandlus jätab Eesti riigi nikotiini täitevedelike müügi pealt ilma kõikidest maksudest, rääkimata potentsiaalsest aktsiisitulust, mis annaks märkimisväärse lisa riigieelarvesse," ütles ta.

Lisaks räägib täna riigikogus kolmandat korda toimuval maksumaksjate liidu ümarlaual "Aktsiisikaubad ja salaturg" hoiakutest salakauba suhtes Turu-uuringute ASi uuringujuht Iivi Riivits-Arkonsuo.

Urmas Koidu maksu- ja tolliametist tutvustab uusi meetmeid salasigarettide leviku tõkestamiseks ja demonstreerib vahendeid, millega on proovitud salakaupa üle piiri tuua.

Ümarlaua ettekannetele järgneva diskussiooni käigus arutletakse aktsiisikaupade tuleviku üle ja otsitakse ühiselt vastuseid, millised on lahendused ja edasised sammud salakaubanduse ohjeldamiseks, seisab maksumaksjate liidu pressiteates.

Hetkel kuum