• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ootamatu pööre aktsionäride koosolekul

  Börsifirma Järvevana aktsionäride koosolek kulges täna varasematega võrreldes ärevas meeleolus ning võttis esialgu juhatuse esimehe Toomas Annuse ja vandeadvokaadi Vesse Võhma näod tõsisteks, sest nõukogu liikmete kinnitamine ei läinudki nii libedalt kui loodeti.

  Järvevana AS on maadevahetuse kohtuasja tõttu Merko Ehitusest eraldatud ettevõte. Täna koguneti tavapäraseks aktsionäride koosolekuks, et kinnitada majandusaasta aruanne, otsustada kahjumi katmine/ kasumi jaotamine, nõukogu liikmete volituste pikendamine ja audiitor kinnitamine.
  Juba koosoleku esimese päevakorra punkti ajal nihelesid aktsionärid saalis, nii mõnigi torises, et küsimused tuleb esitada kirjalikult. Annuse käest uuriti, kas oleks võimalik ettevõtte aktsiakapitali vähendada ja ka kohtuprotsessi ajal dividende maksta.
  Annus möönis, et teoreetiliselt oleks see iseenesest võimalik. "Kuid see pole mõistuspärane. Keegi võib seda olukorda kurjasti ära kasutada, kuigi kogu see asi pole nagunii üldse mõistuspärane," vastas Annus saalist kõlanud küsimusele.
  Aktsionärid kinnitasid hääletades möödunud majandusaasta puhaskahjumi 43 897 eurot, see otsustati katta täies ulatuses eelmise perioodide jaotamata kasumi arvelt ja dividende otsustati mitte maksta.
  Aktsionäridest otsustas üks vanem härrasmees uuesti protestida, miks koosoleku läbiviija Vesse Võhma võib küsimusi otse ja suuliselt esitada, kuid aktsionärid peavad seda kirjalikult tegema. Annuse nägu oli tõsine ja ta hoidis käsi silmade peal. Võhma tänas protesti esitajat ja liikus päevakorraga edasi.
  Ootamatu ettepanek. Kui tuli vastavalt päevakorrale ettepanek pikendada nõukogu liikmete ametiaega ja volitusi, teatas aktsionär Rene Ilves kõigile ootamatult, et soovib esitada nõukogu liikme kohale investori ja aktsionäri Mikk Talpsepa. Uuris ka kõval häälel, et kas keegi soovib veel kellegi kandidatuuri esitada. Sellele ei reageeringud saalist keegi.
  Ilves vormistas ettepaneku ka kirjalikult nagu kord ja kohus. Korraks võttis ruumis maad vaikus, kuid veidi aja pärast asusid Annus, Võhma ja Merko Ehitus Eesti õigusdirektor Mihkel Mugur omavahel asja sosinal arutama. Talpsepp kinnitas saalist muigelsui, et on ettepanekuga päri ja kirjutas ka selle paberile.
  "Minu ettepanek oli olemasolevate nõukogu liikmete ametiaega pikendada, kuid nüüd peame tegema mitu, mitte ühe otsuse," märkis Võhma ja Annus lisas: "Teeme äkki vaheaja ja arutame asjad läbi, et ei peaks mitu korda siin kogunema."
  Varumehed tõmmati mängu. Vaheajal olid ruumi pisikese laua taha kogunenud nõukogu liikme avaldust kirjutama ka Mihkel Mugur, kellele kuulub OÜ Cismed kaudu 77 090 Järvevana aktsiat. Samuti Lauri Mõisja, kes töötab Merko Ehituses objektijuhina ja kellele kuulub 10 009 Järvevana aktsiat.
  Koosolek jätkus, Mõisja tõusis püsti ning teatas, et nõukogusse soovivad kandideerida tema ja Mugur. Selle peale tekkis saalis sumin ja elevus, arutati, kas ja kuidas nüüd hääletamine peaks toimuma. Assistendid olid segaduses, kas kõigile jagub ikka piisavalt palju rebitavaid hääletussedeleid. Annuse naeratus oli kõrvuni ja ta tundus olevat rahunenud.
  Otsustati, et hääletatakse iga nõukogu liikme puhul eraldi. Pärast pikka hääletusprotsessi ja hiljem ka häälte kokkulugemist selgus, et Mugur ja Mõisja pääsevad börsil noteeritud "maadevahetuse toimiku" Järvevana nõukogu uuteks liikmeteks. Aktsionär Mikk Talpseppa nõukokku ei valitud. Samuti pikenesid seniste nõukogu liikmete Tõnu Toomiku, Jaan Mäe ja Teet Roopalu ametiajad.
  Talpsepp uuris, miks ei hääletatud nõukogu liikmete tasustamise punkti. Annus lausus, et lõpetatakse kõigepealt viimase, audiitori hääletamise punkt ära ja siis võib tema poolest igasuguseid asju veel hääletada.
  Kuna mõnel saalisviibijatest olid hääletussedelid juba otsa saanud, otsustati viimane hääletus teha suuliselt. "Kas värsked nõukogu liikmed soovivad palga osas ettepanekut teha," küsis Annus enne hääletamist. Järvevana nõukogusse ootamatult saanud uutel liikmetel oma tasu osas ettepanekuid ei olnud.
  Pärast häälte kokkulugemist kinnitati ka nõukogu liikmete tasu, mis jääb endiseks ja oli pandud paika juba 2008. aastal toimunud aktsionäride koosolekul. Toona otsustati, et nõukogu liikmete brutotasu on 8000 eurot aastas. Järvevana juhatuse liikme Toomas Annuse brutotasu eelmisel aastal oli 38 000 eurot.
  KOMMENTAARID Aktsionär ja investor Mikk Talpsepp:Minu kandidatuuri esitas Rene Ilves. Ma ei hakanud siis kätt ette panema. Kui oleksin saanud valituks, siis oleks olnud tore olla esimest korda börsiettevõtte nõukogus. Kuid tundus, et nad teadsid juba kohe, mida teha.
  Investor Rene Ilves:Esitasin Mikk Talpsepa kandidatuuri niisama, otseselt tagamõtet ei olnudki, pulli pärast. Olen Silvano aktsionäride koosolekul selle korra juba läbi mänginud ja siis läks ka samamoodi.
  UUED NÕUKOGU LIIKMEDLauri Mõisja töötab alates 2001. aastast ASis Merko Ehitus Eesti objektijuhina. Ta ei kuulu äriühingute juhtorganitesse. Talle kuulub 10 009 Järvevana aktsiat.
  Mihkel Mugur töötab alates 2004. aastast Merko Ehitus Eesti juristina ja hiljem õigusdirektorina. Ta on ASi Merko Infra nõukogu liige, ASi Riverito nõukogu liige, OÜ Cismed juhatuse liige ning OÜ Sarmander juhatuse liige. Mugurile kuulub Cismedi kaudu 77 090 Järvevana aktsiat.
  TASUB TEADA
  ASi Järvevana aktsionäride korralise üldkoosoleku otsused:
  * Kinnitada Järvevana 2013. a majandusaasta aruanne.
  * Kinnitada puhaskahjum 43 897 eurot ja katta see täies ulatuses eelmiste perioodide jaotamata kasumist. Dividende mitte maksta.
  * Pikendada nõukogu liikmete Tõnu Toomiku, Teet Roopalu ja Jaan Mäe ametiaega 11. juunini 2017, s.o kolmeks aastaks pikendamise otsustamisest.
  * Valida nõukogu täiendavaiks liikmeiks Lauri Mõisja ja Mihkel Mugur, kelle ametiaeg kestab samuti 11. juunini 2017.
  * Jätkata nõukogu liikmete tasustamist 03.06.2008 toimunud Järvevana aktsionäride üldkoosolekul kinnitatud tingimustel.
  * Kinnitada Järvevana audiitoriks 2014. aasta majandusaastaks audiitorühing  PricewaterhouseCoopers.
  TAUST
  Järvevana moodustus 2008. aastal toimunud jagunemisel, mille tulemusena eraldati ning anti üle uuele ASile Merko Ehitus kogu ehitusettevõtte majandustegevusega seotud vara, sh kõik sõlmitud ehitus-, alltöövõtu- ja tarnelepingud, tehnika, seadmed ja töötajad, kogu erialane oskusteave ja rahavood katkematult jätkuvast majandustegevusest, va maadevahetuse kriminaalasjast tulenevad kohustused, sealhulgas tasumisele kuuluvad kahjuhüvitised, trahvid ning muud nõuded, kohtukulud ja kriminaalasjast tulenevate võimalike kohustuste kattevarad kogusummas 16 mln euro ulatuses likviidseid varasid.
  Järvevanal puudub tavapärane majandustegevus ning tema tegevuse ainus eesmärk on ettevõtte ning aktsionäride huvide kaitsmine pikaleveninud maadevahetuse kriminaalasjas.
   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Erootikapood loobus börsiplaanidest Omanik: me ei sobitu oma harimata juhatusega börsile
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Leedu keelas Linnamäel sealse Forum Cinemase ostu
Apollo kinokontserni omanikul Margus Linnamäel ei lähe suurkonkurendi Forum Cinemase ostuga just kuigi hästi: Eestis tekkinud probleemide järel teatas ka Leedu, et selline koondumine ei lähe läbi.
Apollo kinokontserni omanikul Margus Linnamäel ei lähe suurkonkurendi Forum Cinemase ostuga just kuigi hästi: Eestis tekkinud probleemide järel teatas ka Leedu, et selline koondumine ei lähe läbi.
Raadiohommikus: olümpiavõitja, muusik, valimised ja linnaruum
Reedeses hommikuprogrammis vestleme Setomaa aasta ettevõtjaks pärjatud Jalmar Vabarnaga. Saame teada, mille eest ta sellise tiitli pälvis ning kuhu Vabarna investeerib.
Reedeses hommikuprogrammis vestleme Setomaa aasta ettevõtjaks pärjatud Jalmar Vabarnaga. Saame teada, mille eest ta sellise tiitli pälvis ning kuhu Vabarna investeerib.