Eurotsooni tootjahinnad kukuvad viiendat kuud

Birjo Must 02. juuli 2014, 13:59

Eurotsooni tootjahinnad langesid mais juba viiendat kuud järjest, mis näitab, et euroala ei pääse tõenäoliselt pikemat aega majandust varjutavast madalast inflatsioonist.

Euroopa Liidu statistikaamet teatas täna, et tootjahinnad langesid aprillis 0,1% ja mais 0,1% võrreldes 2013. aasta samade kuudega, vahendab Wall Street Journal.

Tootjahindade jätkuv langus annab märku, et tõenäoliselt ei näe me ka lähiajal kiiret hinnatõusu. Lisaks teatas Eurostat esmaspäeval, et euroala inflatsioon jäi juunis 0,5% tasemele, mis on palju vähem, kui Euroopa Keskpanga poolt oodatud 2%.

Vastuseks väga nõrgale kasvule ja madalale inflatsioonile pakkusid Euroopa Keskpanga ametnikud juunikuisel kohtumisel välja erinevaid stimuleerivaid meetmeid ja lubasid rakendada veelgi tõsisemaid meetmeid, juhul kui euroala majanduslikud väljavaated peatselt ei parane.

Kuigi homme kohtub Euroopa Keskpanga nõukogu, siis täiendavaid meetmeid sellelt koosolekult ei oodata.

„Jätkuv langus tootjahindades ei ole kindlasti Euroopa Keskpanga jaoks meeldiv uudis, kuna see viitab jätkuvalt madalale inflatsioonitasemele,“ ütles IHS Global Insighti majandusanalüütik Howard Archer. „Igal juhul tuleb Euroopa Keskpangal pingeline aeg.“

Kolmapäeval päevalehes Les Echos ilmunud intervjuus kutsus Prantsuse peaminister Manuel Valls keskpanka üles viima läbi võlakirjade ostuprogrammi. „Ma soovin, et keskpank, kes saab minna oluliselt kaugemale, asuks aktiivsemalt turult vara kokku ostma,“ kommenteeris Valls. „Rahanduspoliitika ei saa seista ainult intressimäärade muutmise najal.“

Prantsuse peaministri hinnangul aitab kokkuostmine eurot nõrgestada ja seega eurotsooni eksporti tõsta. „Euro on ülehinnatud ja see on halb nii tööstusele kui ka kasvule,“ lisas Valls.

Euroopa Keskpanga president on korduvalt öelnud, et madal inflatsioon euroalal on tingitud euro kursi tugevusest, kuna see muudab impordi hinna madalamaks. Samas tugevneb euro jätkuvalt, hoolimata keskpanga poolt kärbitud intressimääradest ja pankadele suunatud odavatest rahastamistingimustest. See annab lootust, et keskpank võib kaaluda finantsvara soetamist.

Tootjahindade langus oli suuresti tingitud asjaolust, et energiatootjad langetasid mais hindu 0,3%. Isegi kui jätta välja energiasektor, siis jäid tööstustoodangu hinnad võrreldes aprilliga samaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2014, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing