Sirje Rank • 18. juuli 2014 kell 7:02

Sanktsioonid liiguvad murdepunkti poole

Maailma suurima võlakirjafondi PIMCO endine tegevjuht Mohamad A. El-Eriani hinnangul võib lähedal olla aeg, kus börs esialgse languse järel enam kiiresti tagasi ei põrka.

Üheltpoolt kasvab sanktsioonide kumulatiivne negatiivne mõju Venemaa majandusele, teisalt viitab reisilennuki allatulistamine Ukraina kohal, et asjad võivad võtta veel palju halvema pöörde, kirjutab El-Erian agentuuri Bloomberg arvamuslugude rubriigis.

Praegu on sanktsioonid Venemaa survestamiseks edenenud samm sammult - esmalt üksikisikute vastu, siis firmade ning perspektiivis võivad USA ja EL sanktsioonid kehtestada tervete majandusharude vastu. Küsimus on selles, kui lähedal taolistele sanktsioonidele ollakse, mis pitsitaks Venemaad nii tugevasti, et vallandaks Moskva poolt vastusanktsioonid näiteks energiatarnetes Euroopa riikidele. Selline vastasseisu süvenemine viiks langusesse nii Venemaa kui Euroopa majanduse, tõmmates alla ka globaalse majanduskasvu. Sest sanktsioonid häirivad tugevalt ka Venemaa lääneriikides asuvate tehingupartnerite tegevust.

Seni on turud välistanud stsenaariumi, kus kõik osapooled kaotavad, eeldades, et ratsionaalsed poliitikud teevad kõik, et seda vältida. Nii on turud sanktsioonide avalikustamise  järel üsna kiiresti jälle tõusule läinud, ammutades toetust majandusnäitajatest, mis toetavad aktsiakursside tõusu.

"Investorid peaksid aga teadvustama, et geopoliitilisel horisondil on praegu vähe sellist, mis viitab püsivale pingete vähenemisele, rääkimata vastastikuse usalduse taastamisest. Ei ole sugugi välistatud, et poliitikud lasevad Ukraina konfliktil üle murdepunkti minna," nentis El-Erian.

Hetkel kuum