Sirje Rank • 24. juuli 2014 kell 7:03

FT: ELil uus tõsine sanktsioonipakett

Ajaleht Financial Times on kätte saanud Venemaa survestamiseks kavandatavate uute sanktsioonide plaani, mida ELi diplomaadid hakkasid neljapäeval arutama.

Näiteks on seal ettepanek keelata eurooplastele Venemaa suurpankade poolt emiteeritud uute aktsiate või võlakirjade ost ning takistada Venemaa pankadel emissioonide korraldamist Euroopa finantsturgudel. See ei laseks neil Londonit ja teisi ELi aktsiaturge kasutada raha hankimiseks ka mitte-Euroopa kodanikelt, kirjutab leht kokku 10 lehekülge pikka dokumenti refereerides.

Sarnast keeldu ei plaanita aga Venemaa riigivõlakirjade osas, kuna Venemaa võib anda vastulöögi, keelates ELi riikide võlakirjade ostu.

Ettepanek on ulatuslikum kui USA kehtestatud piirangud oma kapitaliturule juurdepääsuks, kuna need puudutasid vaid kaht panka ja kaht firmat.

ELi ettepanek puudutaks kõiki panku, kus riigi osalus on üle 50%. See raskendaks Venemaa majanduse rahastamist ja ilmselt kiirendaks ka kapitali väljavoolu riigist.

Dokumendis on ettepanekud ka nn sensitiivse tehnoloogia ekspordi piiramisest Venemaale, millest kannataks Venemaale eluliselt tähtis energiasektor. Need tooted ja tehnoloogiad ei ole kergesti asendatavad. Käsitletakse ka relvamüügiembargot ja ja kaupu, mida saab kasutada nii sõjalisel kui tsiviileesmärgil. Suurim osa dokumendist käsitleb aga just finantssektori vastu sihitud meetmeid.

FT jääb siiski skeptiliseks, kas EL oma kapitaliturgudele juurdepääsu piirab. Vaja on 28 riigi konsensust ning mitmed riigid kinnitavad jätkuvalt, et ei toeta nn kolmanda taseme sanktsioone.

Ettepanekute hulgas on igale riigile mõni mõru pill. Prantsusmaa on vastu relvaembargole, Suurbritannia ja Küpros ei taha eemale peletada jõukaid venelasi, Saksamaa tööstus kardab ekspordi ja ärisidemete pärast, Ungari on üldse sanktsioonide laiendamise vastu.

Pärast tänast diplomaatide nõupidamist hakkab Euroopa Komisjon neid ettepanekuid eelnõudeks vormistama. ELi valitsusjuhtide järgmine tippkohtumine on  kavandatud 30. augustile. Enne seda võidakse veel mitmed ideed kõrvale heita, märkis agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum