Saksamaal priske palgakasv

Sirje Rank 04. august 2014, 10:54

Saksamaa tööturul ei ole töökäsi üle, nii on riigis oodata viimase kahe aastakümne priskeimaid palgatõuse.

Isegi Saksamaa keskpank, peamine hinnastabiilsuse valvur, on sellele oma õnnistuse andnud.

Saksamaa keskpanga juhi Jens Weidmanni hinnangul ulatuvad Saksamaa ametiühingute läbi räägitud palgatõusud tänavu keskmiselt 3%-le. Kui inflatsioon jääb keskpanga prognoositud 1,1% tasemele, on reaalne palgakasv 1,9%. See oleks kiireim kasvutempo 1992. aastast, vahendas agentuur Bloomberg.

"See on tervitatav, et palgad kasvavad kiiremini kui neil päevil, mil Saksa majandus oli palju kehvemas seisus," ütles Weidmann läinud nädalal. "Meil on reas sektorites ja piirkondades peaaegu täishõive ja me saame üha enam teateid tööjõupuudusest."

Kõrgema palgaga tööjõud euroala suurimas majandusruumis võiks olla osa lahendusest ülejäänud euroala kõrge tööpuuduse leevendamiseks. See võiks nii olla, kui sakslased rohkem teiste euroala riikide kaupu ostaksid.

Inflatsiooni arvestades olid palgad Saksamaal mullu alles madalamad kui 2003. aastal, mil Saksamaa oma praegusele edule aluse pannud tööturureforme alustas. Need aitasid tööjõukulud ohjes hoida ja tagasid uute töökohtade loomise, kuid reformide ajal kannatas ka Saksamaa kõrge tööpuuduse käes. 2005. aastal oli töötuse määr 12,1%, mis on tänaseks alanenud 6,7%-le. ELi ühtlustatud mudeli järgi oli töötuse määr Saksamaal juunis 5,1% võrreldes 11,5%ga euroalal keskmiselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. August 2014, 17:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing