Sirje Rank • 15. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Rootsi teelahkmel, kroon nõrgem

Eile Rootsis toimunud parlamendivalimistel hääletasid rootslased maha kaheksa aastat riiki tüürinud Fredrik Reinfeldti paremtsentristliku valitsuse, kuid sotsiaaldemokraatide juhitud vasakleer selget enamust ei saanud.

Kolmest parteist koosnev vasakleer eesotsas Sotsiaaldemokraatidega sai valimistel 43,7% suuruse toetuse, lahkuv koalitsioon 39,3%. Enim - enam kui kahekordselt - kasvatasid toetust sisserände vastased Rootsi Demokraadid, kerkides 12,9%ga riigis suuruselt kolmandaks parteiks, vahendas agentuur Bloomberg. Ükski peavoolu partei Rootsi Demokraatidega koostööd teha ei kavatse, kuid ei vasak- ega paremleeril pole parlamendis selget ülekaalu.

Fredrik Reinfeldt teatas eile, et astub täna tagasi, kuna valimistulemuste järgi hakkavad nüüd valitsust moodustama suurima toetuse saanud Sotsiaaldemokraadid. Uus peaministrikandidaat on Sotsiaaldemokraatide juht Stefan Löfven.

Selge valimistulemuse puudumine nõrgestas Rootsi krooni. Kroon nõrgenes täna hommikul USA dollari suhtes 0,3% 7,1456 krooni tasemele ja euro suhtes 0,3% 9,2588 krooni tasemele.

Tänavu on Rootsi kroon nõrgenenud 7,3%, pärast seda, kui Rootsi keskpank deflatsiooniohu tõrjumiseks enim jälgitud baasintressimäära rekordiliselt madalale 0,25% tasemele langetas.

Valimiste tulemuse järgi lahkub võimult valitsus, mis riigi rahandust ohtu seadmata Rootsis mitu raundi makse kärpis ning riigi edukalt üleilmsest finants- ja majanduskriisist läbi tüüris.

"Rootslased pöörasid selja maksukärbetele ja erastamistele, kui lahendusele kõigile ühiskondlikele probleemidele," ütles Löfven. "Nüüd on meil vaja solidaarsust."

Rootsi Sotsiaaldemokraatidel seisavad ees kõnelused Roheliste ja endiste kommunistidega Vasakparteis. Feministide partei liiga vähese toetuse tõttu parlamenti ei pääsenud.

Erinevalt Reinfeldti koalitsioonist 2006. aastal ei esitanud opositsioon valimiste eel ühist platvormi. Nii tulevad koalitsioonikõnelused keerulisemad.

Valimistulemuste selgumise järel ütles Löfven, et kutsub koalitsioonikõnelustele Rohelised ja Vasakpartei. Samuti on teretulnud Reinfeldti koalitsiooni kuulunud tsentristid ja liberaalid, kes juba on jõudnud kutsele ei öelda. Rootsi Demokraatidega Löfven koostööd teha ei kavatse.

"Rootsi riik vajab järgmised neli aastat juhtimist ja see saab raske olema, kui keegi meiega rääkida ei kavatse," ütles Rootsi Demokraatide juht Jimmi Akesson. "Valitsuse aktiivseks toetamiseks tahame midagi ka vastu saada, vähemalt immigratsioonipoliitika alal," ütles Akesson. "Meil on mistahes valitsuse toetamiseks konkreetsed nõudmised."

" Kardetakse seda, kui ühegi otsuse jaoks pole piisavat toetust ja asjad jäävad venima ja kui kuskilt ei paista selgust, kuidas nad valitsuse kokku saavad," ütles agentuurile Bloomberg Nordea analüütik Annika Winsth.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt