25. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Emor vaidlustas kaotatud hanke

Emor otsustas vaidlustada suvel korraldatud 70 000eurose ametnike pühendumusuuringu hanke tulemused, sest nende hinnangul polnud pakkumuste hindamine läbipaistev ja kontrollitav.

Üleeile kogunes rahandus­ministeeriumi riigihangete vaidlustuskomisjon, et arutada ministeeriumi ja mitme ameti juulis korraldatud ühishanget riigiasutuste töötajate pühendumuse uurimiseks.

Hankele kvalifitseerus oma pakkumustega kolm kandidaati: Emor, Saar Poll ning ühispakkuja, mille moodustasid ­Eesti Rakendusuuringute Keskus ­CentAR, Psience ja Turu-­Uuringute AS. Viimane ühispakkuja hanke esialgu ka võitis.

Esialgse võitja väljapakutud hind uuringu korraldamiseks oli 42 850 eurot, Emor oli valmis korraldama soovitud uuringu 40 550 euro eest ning Saar Poll 135 750 euro eest. Hanke eeldatav maksumus oli 70 450 eurot.

Vaidlustuskomisjonis vaieldakse rahandusministeeriumi pressiesindaja Liisi Polli sõnul hanke edukaks tunnistanud otsuse põhjendatuse üle. Nimelt pani hindamiskomisjon hankeid hinnates neile punkte nii metoodika kirjelduse kui ka selle põhjendamise eest.

Hindamine läbipaistvaks. Emori juhataja Karin Niinase sõnul rikuti Emori arvates hankel haldusmenetluse reegleid. “Samuti keskendus hankija pakkumusi hinnates hankega mitteseotud aspektidele. Emori arvates ei olnud pakkumuste hindamine pakkuja seisukohalt läbipaistev ja kontrollitav,” täpsustas Niinas.

Emorit rahuldaks otsus, mis tagaks hankemenetluse igakülgse läbipaistvuse ja hankija sisulise pühendumuse enda seatud hanke eesmärkide saavutamisele.

“Hankemenetlus ei ole ega saagi olla pelgalt formaalne protsess, vaid peaks viima hankija seatud ja soovitud hanke eesmärgi täitumiseni, ja seda maksimaalse kvaliteedi ning rahaliste ressursside säästlikema kasutamise kaudu,” sõnas Niinas.

Pühendumusinfo varasemaga võrreldavaks. Eilne Äripäev kirjutas riigihankest uuringu “Avaliku teenistuse pühendumus” tegemiseks riigiasutuste töötajate seas, et selgitada välja ametnike üldine pühendumus ja töö­motivatsiooni tegurid. Hanke valimis on 27 000 inimest, kellest ligi 1000 täidavad reaalselt veebis küsimustiku.

Seni on avaliku teenistuse asutused teinud oma pühendumusuuringuid eri metoodikate alusel ning kõik on selleks ka eraldi hanke korraldanud. Tänu ühishankele saavad asutused Polli sõnul teha oma pühendumusuuringu palju odavamalt kui varem ning lisaks võimaldab ühtne metoodika ka andmeid omavahel võrrelda ja saada kvaliteetsemat infot juhtimisotsuste tegemiseks.

Vaidlustuskomisjoni otsus avalikustatakse 7. oktoobril.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt