Sirje Rank • 30. oktoober 2014 kell 8:17

Venemaa ja Ukraina gaasileppeni ei jõudnud

Venemaa energiaminister Aleksander Novak Brüsselis.  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa teatas, et kõnelused gaasitarnete jätkamiseks Ukrainale jätkuvad siis, kui on olemas rahalised garantiid, et tarnete eest saab tasutud.

Eile Brüsselis Euroopa Liidu vahendusel alanud ja täna hommikul kell neli lõppenud Ukraina ja Venemaa kõnelused Ukrainale gaasitarnete taastamiseks ja kevadeni kehtiva ajutise kokkuleppe sõlmimiseks tulemust ei andnud.

Venemaa energiaminister Aleksander Novak ütles, et kõnelused saavad jätkuda siis, kui Ukraina on Euroopa Liiduga tarnete rahastamise osas kokkuleppele jõudnud, vahendas agentuur Bloomberg.

„Kui raha on olemas, saab ka gaasi,“ ütles Novak ajakirjanikele enne Brüsselist lahkumist.

EL püüab vältida olukorra kordumist, kus Ukraina ja Venemaa vaidlused jätavad gaasist ilma ka Euroopa Liidu. ELi gaasitarbest imporditakse 15% Ukraina kaudu.

Peamine takistus kokkuleppe sünniks on Ukraina Naftogazi rahalised võimalused. Firma on nõustunud Venemaale oma võla tasuma, kuid selleks, et aasta lõpuni Gazpromile tarnete eest tasuda, oleks vaja täiendavalt 1,6 miljardit dollarit, teatas firma läinud nädalal.

Novaki sõnul lubas Ukraina ettemaksuks raha leida, kuid ei andnud kirjalikku garantiid.

„Ukrainal on maksetega suur probleem, riik on sisuliselt pankrotis,“ ütles Euroopa Komisjoni ametist lahkuv energiavolinik Günther Oettinger ZDFile antud intervjuus. Riik saab aga abilaenudena miljardeid, millest osa on nüüd eraldatud gaasi eest tasumiseks.

Kõnelustel arutatakse sildfinantseeringut, mis kataks maksed hiljemalt kuni veebruarini ehk kuni IMFi pakett Ukraina jaoks valmis saab, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel läinud nädalal. Kui tarned Euroopasse vähenevad, ei saa Ukraina arvestada gaasitarnetega Euroopast, sest Euroopa vajab seda gaasi ise, ütles Merkel.

Sel nädalal kirjutas Wall Street Journal allikatele viidates, et EL on lähedal täiendava miljardi dollari suuruse rahaeraldise heaks kiitmisele Ukrainale. Sellest hoolimata ütles Ukraina rahandusminister Oleksandr Shlapak, et ei usu, et gaasikokkulepe niipea sünnib. 

Hetkel kuum