Citadele pank müüdi selg vastu seina

06. november 2014, 07:00
Citadele Panga Eesti haru tegevjuht Sofia Kirsimaa
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141106/NEWS/141109812/AR/0/Citadele-panga-juht-Sofia-Kirsimaa.jpg

Läti valitsus müüs oma 75% osaluse Citadele pangas USA fondile, kuid täpne hind selgub alles aasta lõpus. Müük toimus olukorras, kus Läti valitsusel oli selg vastu seina.

Läti Riiklik Erastamisagentuur allkirjastas USA investeerimisfondiga Ripplewood lepingu, mille järgi viimane omandab 75% Citadele pangas 74 miljoni euro eest. Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) säilitab 25% osaluse. Samas võib hind veel muutuda, kuna sõltub panga 2014. aasta tulemustest, vahendas Läti Delfi.

Vastavalt lepingule kohustuvad Ripplewood ja EBRD suurendama panga kapitali 10 miljoni euro võrra. Tehingu hind selgub ja tehing viiakse tõenäoliselt lõpule 2015. aasta esimeses kvartalis.

Saavutatud kokkulepet on juba sattunud kriitika alla. Endine majandusminister Vjatšeslavs Dombrovskis oletas, et müügihind kujuneb aasta lõpus veelgi madalamaks, kui 74 miljonit eurot, sest panga laenuportfell ei näe välja sama hea kui pank ise, vahendas uudisteagentuur LETA.

Ta selgitas, et nii Citadelel kui ka uutel aktsionäridel on oma audiitorid ning nende hinnangud panga kapitalile erinevad. Kõige tõenäolisemalt palgatakse tema arvates aasta lõpus kolmas audiitor, kes määraks panga lõpliku hinna.

Seevastu Latvijas Hipoteku un zemes banka endine juht Inesis Feiferis ütles raadio Baltkom saates, et panga oleks võinud müüa 100 miljoni euro eest. Samas peab ta panga müümist põhimõtteliselt valeks otsuseks. Samuti spekuleeris Feferis, et USA investeerimisfond võib peagi oma osaluse edasi müüa, vahendas Mixnews.lv.

Läti valitsusel oli müügiga sisuliselt selg vastu seina, sest vastavalt Euroopa Komisjoniga sõlmitud kokkuleppele pidi riik leidma pangale ostja 2014. aasta lõpuks. Veel kolmapäeval 5. novembri hommikul teatas peaminister Laimdota Strajuma, et kui Lätil ebaõnnestub mingil põhjusel Citadele müük, siis kogu vastutus lasub Erastamisagentuuril.

Seejuures alles eelmisel nädalal lahkusid ametist Erastamisagentuuris juhatusest Ansis Spridzāns ja Guntis Lausks,  kes polnud nõus panga müümise tingimustega USA investoritele. Mõne päevaga suutis Läti majandusministeerium leida agentuuri uued juhatuse liikmed Vladimir Loginovi ja Girts Freibergsi.

Pikk panga päästmine

Kokku anti pärast Parex panga krahhi loodud Citadele pangale riigiabi summas 377,9 miljonit eurot, millest 203 miljonit on juba tagastatud. Lisaks süstis riik 759,3 miljonit eurot Parex panga n-ö hapu poole haldamiseks loodud Reverta toetamiseks. Kokku eraldas Läti valitsusel Parex panga päästmiseks 2009. aastal 1,7 miljardit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2014, 11:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing