Hea võimalus minna palgatöölt ettevõtjaks

Võileivapoodide keti Subway maaletoojad Ats Raigla (vasakul) ja Henry Oro (keskel) kinnitavad, et kõik nendelt frantsiisi ostjad on jooksvalt plussis.  Foto: Raul Mee

Frantsiisi ostmine võib olla hea võimalus, kuidas oma äriga alustada, aga kindlasti ei maksa arvata, et see on kiire rikastumisviis.

Millega frantsiisi puhul arvestada?Plussid

Tuntud bränd

Suurusest tulenev tugevus ostuturul

Ennast tõestanud ärimudel

Hõlpsam ligipääs finantseerimisvahenditele

Turundustoetus

Teadmine, et sa ei ole üksi

Toodete/teenuste pidev arendustegevus

Ühe kaubamärgi alla koondunud ettevõtjate kontaktid

Miinused

Ühepoolne frantsiisileping

Litsentsitasu ja käibest tulenev frantsiisitasu ehk Royalty

Pidev raporteerimine ja aruandlus frantsiisiandjale

Vähe ruumi omaloominguks

Pikad frantsiisilepingud

Millisele ettevõtjale frantsiis sobib?

Väikeettevõtjad ja muidu ettevõtlikud inimesed

Ettevõtjad, kes on valmis ettevõttesse pidevalt panustama

Ettevõtjad, kes ei loo endale illusioone frantsiisist kui kiirest rikastumisvõimalusest

Ettevõtjad, kes usuvad brändi edusse turul, kus on soov asuda tegutsema

Ettevõtjad, kes on valmis edu nimel tegutsema väljatöötatud ärimudeli järgi, ning kellel on olemas algkapital

Allikas: Subway maaletooja Henry Oro ettekanne

Frantsiisi ostmine tähendab toimiva äriidee ülevõtmist uude keskkonda ja kuigi see võib tunduda nagu kindla peale minek, kus ärikontseptsiooniks on tuntud maine ja lojaalsed kliendid, ei pruugi kõik veel nii lihtne olla.

Näiteks on frantsiisvõtjal vähe tegutsemisvabadust, maksta tuleb frantsiisitasusid ning ettevõtte laienemine on piiratud, ja esimestel aastatel ei pruugi kasumisse jõuda. Kuid need, kel piisavalt aega ja südikust, võiksid frantsiisiga tegelemise võimalust kaaluda.

Subway frantsiisi üks maaletooja Ats Raigla ütles, et nagu iga ettevõtmise käivitamisel, kaasnevad ka Subway võileivapoe avamisega kulud ning investeeringud, mille kannab frantsiisivõtja. “Mis puudutab kasumlikkust või kahjumlikkust, siis praegu on kõikidel Eestis töötavatel Subway võileivapoodidel jooksevbilanss positiivne,” ütles Raigla.

Tuleb valmis olla kahjumiks. Raigla osalusega Footlong OÜ oli esimesel tegutsemisaastal kahjumis. Firma eelmise aasta käive oli 407 400 eurot ning puhaskahjum 27 629 eurot. Footlong maksis mullu frantsiisi- ja litsentsitasusid kokku 33 442 eurot.

“Footlong OÜ – ühe Eestis tegutseva Subway frantsiisivõtja 2013. majandusaasta aruandes määratletud kahjum tulenebki suuresti just eelmainitud investeeringutest kahe võileivapoe avamiseks. Sealjuures avati esimene pood alles 2013. aasta esimese kvartali lõpus,” ütles Raigla. Nüüd on Eestis juba seitse Subway võileivapoodi kokku viie erineva juriidilise isiku omanduses.

R-Kiosk pakub võimalust. R-Kiosk pakub frantsiisivõimalust, kus ei nõuta stardikapitali. Frantsiisi saavad võtta nii R-Kioski enda töötajad kui ka inimesed väljastpoolt ettevõtet.

“R-Kiosk ei nõua stardikapitali. Ainus vajalik stardikapital on inimese tahe ja valmisolek kioskis töötada. R-Kiosk aitab ettevõtte loomisel nõu ja jõuga ning hiljem äritulemuste analüüsimisel ning juhtimisotsuste langetamisel,” ütles ASi R-Kiosk Estonia müügijuht Toomas Kaldoja, kelle sõnul on praegu R-Kioskil frantsiisivõtjaid 21. Neil, kel plaan hakata kioskiketi frantsiisipartneriks, peaks olema kogemus müügi ja teeninduse valdkonnas, eelistatult jaeäris.

Koostöö, mitte alluvussuhe. Kaldoja sõnul tuleb alustajal kindlasti arvestada sisseelamisperioodiga, mis olenevalt kioski asukohast võib olla 3–4 kuud. Üldiselt on frantsiisvõtjatel tema sõnul läinud hästi.

“Esimeste raskuste puhul ei tohi ära ehmatada, vaid kohe nõu küsida. Rõhutan, et tegemist on kahe ettevõtte koostöömudeliga, mitte alluvussuhtega. Jah, on olnud ka ebaõnnestumisi, sest ettevõtlusega kaasneb ikka äririsk, kuid hoolsa käitumise ja hea koostööga on kõik õnnestumiseeldused olemas,” ütles Kaldoja.

Üha levinum ettevõtlusvorm. Eestis on teisigi ettevõtteid, kes frantsiispartnereid otsivad. Näiteks toimivad kõik Peetri Pizza pitsamüüklad frantsiisi põhimõttel ning partneriteks oodatakse aktiivseid väikeettevõtjaid ja perefirmasid. Kinnisvarahooldusettevõte Tehnohooldus laieneb samuti frantsiisi kaudu ning samuti pitsaäri Pizzakiosk. Eesti tuntumad frantsiisid on veel näiteks Salon+, WSI online ja Vapiano.

Need, kel stardikapital frantsiisi ostmiseks puudub, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt abi ei saa, sest EAS ei arvesta frantsiisilepingu ostmist abikõlbliku kulu alla. “Kui aga sellised ettevõtted taotlevad toetust millegi muu jaoks, näiteks starditoetusest põhivara ostuks, siis saab EAS neid toetada isegi juhul, kui nad lisaks soovivad frantsiisi osta,” ütles EASi kommunikatsioonijuht Karina Loi.

Hetkel kuum