Mait Kraun • 5. detsember 2014
Jaga lugu:

Soome kiitis heaks vastuolulise Vene osalusega projekti

Soome kiitis heaks Vene rahadest sõltuva tuumajaama ehituse.
Soome kiitis heaks Vene rahadest sõltuva tuumajaama ehituse.  Foto: Bloomberg

Soome kiitis heaks vastuolulise tuumajaama projekti, mida osaliselt rahastab ka Venemaa. See tugevdab energiasidemeid Helsingi ja Moskva vahel ajal, mil teised lääneriigid püüavad ennast Ukraina kriisi tõttu Venemaast majanduslikult isoleerida, vahendab Wall Street Journal.

Soome parlament hääletas reedel 115 poolthääle ja 74 vastuhäälega tuumajaama ehituse kasuks. Tuumajaam ehitatakse Soome kirderannikule ning projekti hinnanguline maksumus on 4-6 miljardit eurot.

Jaama ehitusplaani koostas Soome-Venemaa ühisettevõte Fennovoima Oy. Venemaa tuumaenergiafirma Rosatom omab grupis 34protsendilist osalust ning aitab ka uue jaama ehituseks raha koguda.

Üheks tingimuseks oli ka soomlaste minimaalselt 60protsendiline osalus projektis. Kuna Soome energiaettevõte Fortum Oyj teatas esmaspäeval, et oleks nõus 15protsendilise osalusega, on minimaalne määr täis ning projektil ei ole enam takistusi.

Hoolimata suurest häälteenamusest parlamendis, on Fennovoima sõltuvus Vene rahadest tekitanud mitmete Soome poliitikute ja üldsuse seas tugevat meelehärmi. Paljud neist leiavad, et tehing teenib Ukraina kriisi valguses venelaste geopoliitilisi huvisid. On tõenäoline, et tehing tekitab pahameelt ka teiste Euroopa riikide seas.

Soome Roheliste erakonna juht Ville Niinistö, kes on põhimõtteliselt tuumaenergia vastu, ütles, et Venemaa saab kasutada Fennovoimat loomaks pettekujutelm oma rahvale, kuidas Venemaa ei olegi Ukraina kriisi tõttu läänest isloleeritud.

 

Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt