Sirje Rank • 20. juuli 2015 kell 8:55

Rosatomi Soome tuumaprojekt Fortumi taga

Protest Fortumi Fennovoima projektiga liitumise vastu tänavu veebruaris  Foto: EPA

Soome uue tuumajaama ehitus kahasse Venemaa riikiliku tuumaenergia ettevõttega Rosatom sõltub Soome energiakontserni Fortum osanikuks tulemisest, kirjutab täna Kauppalehti.

Läinud nädalal otsiustas Soome töö- ja majandusministeerium, et viimasel hetkel Pyhäjokile uut tuumajaama kavandavasse Fennovoima kontserni osanikuks tulnud Horvaatia firma Migrit Solarna Energija ei vasta nõuetele, mistõttu ainus alternatiiv projekti käivitamiseks on leida lähinädalatel uus osanik. Tegemist peab olema kas Soome, Euroopa Liidu või Euroopa Vabakauubanduspiirkonna EFTA riigiga. Soome valitsuse ja parlamendi nõudel peab selliste osanike osakaal projektis olema vähemalt 60%.

Juuni lõpuks kukkus tähtaeg, mil Fennovoimal tuli esitatada ehitusloa taotlus. Tundmatu Horvaatia firma kiirustades osanikuks tulek äratas kahtlust. Tegemist on väga väikese firmaga, kes oli korraga saanud väga suure laenu. Migriti lähemal uurimisel selgus, et seda rahastab Venemaa Sperbanki tütarettevõte Euroopas.

Majandusminister Olli Rehn andis 6. augustini aega, et leida Fennovoimale uus osanik. Rehni sõnul sobiks selleks Fortum, mis läinud talvel sellist huvi ka ilmutas. Fortum oli valmis 15%ga osanikuks tulema tingimusel, et saab kontrolli Venemaal loomisel olevas hüdroleketrijaamas, kus teisteks osapoolteks on Vene riigifirmad Gazprom ja Rosatom. Reedel kordas Fortum seda tingimust. Need kõnelused ei ole siiani tulemusi andnud.

Olli Rehn manitses Fennovoimat uue kavandatava tuumajaama asukohas ehitustempot maha võtma, tuletades meelde, et luba jaama ehituseks veel ei ole.

Tegemist on tuumajaama projektiga, millest suurinvestor E.ON Euroopa energiaturul toimunud muutustest tingituna 2012. a välja läks. Asemele tuli Vene Rosatom, kel on projektis 34%-ne osalus ning kes tarnika ka tehnoloogia. Fennovoimal on aga raskusi nõude tätmisel, et 60% omanikest peavad olema ELi või EFTA firmad. Pigem on ettevõtted konsortsiumist lahkunud – viimaste seas äsja meiereikontsern Valio.

Hetkel kuum