Pille Ivask • 11. detsember 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Naftabarreli hind kukkus viie aasta põhja

Naftabarreli hind on maailmaturul langenud viie aasta madalaimale tasemele.  Foto: epa

Pärast seda, kui OPEC teatas, et tulevikus nõudlus toornafta järele väheneb, kukkus naftabarreli hind maailmaturul alla 65 dollari, kirjutab Financial Times.

Naftatootjate kartelli ehk OPECi raportis seisab, et naftaturgu ootab ees ületootmine, USA naftatootmine suureneb ning kogunõudlus väheneb.

Raport näitas praegust olukorda naftaturul veelgi kehvemana kui kardetud. Nafta hind on alates juuni keskpaigast langenud 43%. Brenti toornafta naftahind langes teate peale 4,9%, jäädes pidama 63,56 dollari juures. Tegu on viimase viie aasta madalaima hinnaga.

Naftahinna langus mõjutas ka börsil osalevaid energiaettevõtteid, kelle aktsiahind langes. Näiteks kukkus ExxonMobili aktsia 3% ning Chevroni aktsia hind 3,4%.

Hinna alanemise tõttu on mitmed energiaettevõtted pidanud ümber vaatama ka ettevõtte kulud. British Petroleum teatas, et tuleval aastal plaanitakse teha restruktureerimiskava, mis näeb ette 1 miljardi dollari suurust kokkuhoidu. Viimane tähendab ka mitme tuhande töökoha kaotamist.

Teisalt on aina kukkuv naftahind olnud suur õnnistus mitmetele ettevõtetele, näiteks lennufirmadele. American Airlinesi aktsia kasvas 3% võrra.

Hinnalangusest hoolimata ei kavatse OPECi riigid naftatootmist koomale tõmmata. „Miks me peaksime tootmismahte vähendama?“ ütles Saudi-Araabia energiaminister Ali Al-Naimi reporteritele Peruu pealinnas Limas. „Tegu on turuga ning ma müün turule. Miks ma peaksin tootmist vähendama?“

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt