Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Maksuamet jätab seaduse täitmiseks päeva

  Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi loodab, et TSDsid saab esitama hakata juba sel nädalal.Foto: Andras Kralla

  Jaanuarist kehtima hakanud uut deklaratsiooni vormi saab maksuametile esitama hakata hiljemalt üks päev enne tähtaega.

  „Oleme maksumaksjatele andnud teada, et tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitamine on võimalik hiljemalt 9. veebruarist, kui uued süsteemid on täielikult juurutatud. Tõenäoliselt saab TSDd esitama hakata aga juba hiljemalt 6. veebruarist,“ ütles maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi. Kuna TSD esitamise tähtaeg on 10. veebruar, jääb ettevõtteil aega vaid paar päeva, et deklaratsioon õigeks ajaks maksuametile edastada, kui just ei otsustata nädalavahetusel sellega tegeleda.
  Maksuamet olnud ennegi ajahädas
  Kõige rohkem puudutab see olukord raamatupidajaid, kes peavad mõne päeva jooksul jõudma nii uue vormiga tutvuda kui ka selle korrektselt esitada. Võru Tarbijate Ühistu finantsjuht Eve Onno rääkis, et temal on juba varemgi olnud ebameeldivusi deklaratsiooni esitamisel, sest see võtab palju aega, kuna ettevõttes on üle 200 töötaja.

  TSD ehk tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioon

  Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon, mis tuleb esitada maksuametile iga kuu 10. kuupäevaks.

  2015. aastast hakkas kehtima TSD uus vorm, mille aluseks on tulumaksuseaduse muudatused.

  Esimesel uuel vormil deklareeritakse 2015. aasta jaanuaris tehtud väljamaksed.

  Suurimad muudatused seni kehtiva vormiga on lisadel 1 ja 2, kus maksusummasid hakkab maksumaksja asemel arvutama maksu- ja tolliamet. Seetõttu lisanduvad deklaratsioonile mitmed väljamakseliigid ning kord väljamakstud summade tagastamise/tasaarvestamise deklareerimine hakkab toimuma eraldi tabelis.

  Allikas: maksu- ja tolliamet

  „Kui ma esitan deklaratsiooni, siis maksu- ja tolliamet paneb mind alati ootele, kuna mahud on suured ja ta ei suuda korraga deklaratsiooni niimoodi töödelda, et saaksin selle ka kohe ära esitada. See on olnud siiani ebameeldivam pool deklaratsiooni esitamisel, et kui hommikul midagi juhtub, võib teinekord esitamine hiljaks jääda või peab seda tegema peale tööpäeva,“ kirjeldas Onno.
  Paljudele ettevõtteile raamatupidamisteenust pakkuv raamatupidaja Virge Haiba tõdes, et siin on kiirustamise märke, kuid see ei ole esimene kord, kui maksuamet ei saa parajaks ajaks oma süsteeme valmis. „Viimase käibemaksudeklaratsiooniga oli sama asi, et ei saanud enne esitada, kui vahetult enne 20ndat (iga kuu 20. kuupäev on tähtaeg – toim), aga siis tuli maksuametist teade, sest jälle nemad ei jõudnud valmis. Aga eks see on nendele ka suur IT koormus,“ kõneles Haiba.
  Süsteemi vastupidavus kahtluse all
  Kambja Hoiu-Laenuühistu juhatuse liige ja raamatupidaja Linda Sossi avaldas lootust, et kui võimalus deklaratsiooni esitada jääbki viimasele minutile, siis maksuamet pikendab seda aega, mis on tema enda tegevuse pärast kaotsi läinud. Küll aga märkis Sossi, et kui jääbki ainult üks päev esitamiseks, võib see maksuameti süsteemid ummistada.
  Sama ohtu näeb ka Onno, kes küsis retooriliselt, kas maksu- ja tolliameti süsteemid suudavad koormusele vastu pidada ja kõik saavad deklaratsioonid õigeks ajaks esitatud. „Meie oleme suurem süsteem, kes alati ongi edastanud üks päev varem ja just sellepärast, et maksuamet paneb meid n-ö ootele, enne kui ta meie maksudeklaratsiooni läbi suudab töödelda,“ ütles Onno. Ta märkis, et väiksemad firmad tavaliselt teevadki TSD ära kuu esimestel päevadel, suurematel aga läheb kauem aega ja need esitavadki tavaliselt 7.-9. kuupäeval.
  Kuigi raamatupidajad pelgavad ülekoormust, ei näe maksuamet riski oma süsteemidele. „Senine statistika näitab, et enamik TSDsid esitatakse viimasel kahel päeval,“ märkis Liivamägi.
  Maksuameti saadetud tabelist, kus on toodud eelmise aasta 11 kuu keskmine TSD esitamise kuupäevade kohta, selgub tõepoolest, et kõige aktiivsemad päevad on 9. ja 10. kuupäev. Teisalt näitavad numbrid, et kuu esimese kaheksa päeva jooksul esitati rohkem deklaratsioone, kui järgneval kahel päeval kokku. Ligikaudu 47 500 deklaratsiooni laekus kuu esimestel päevadel, tähtajal ja päev enne tähtaega edastati neid umbes 45 600. Seega, kui võimalus oleks, hakkaks osa ettevõtteid oma aruandeid juba maksuametile saatma.
  Kõik ei ole uut vormi näinud
  Jaanuari kohta käiva TSD esitamisel võib ilmselt kõige aeganõudvamaks osutuda sellega tutvumine. 1. jaanuarist kehtima hakanud uus vorm on raamatupidajate sõnul palju põhjalikum ning sinna on tehtud olulisi muutusi, mis nõuavad harjumist. Kuigi majandustarkvara arendajad on Liivamägi sõnul saanud detsembrist e-maksuameti koolituskeskkonnas testida TSD uue vormi esitamist, ei ole kõik raamatupidajad lõpliku vormiga veel tutvunud.
  „Ma ootan põnevusega, mis seal on ja kuidas see hakkab toimima,“ ütles Sossi, kelle sõnul ei ole keegi saanud testida seda versiooni deklaratsioonist, mis lõpuks käiku läheb, sest maksuamet pidi veel eelmisel nädalal tegema viimaseid muudatusi.

  Riik korjab palju informatsiooniEve Onno, Võru Tarbijate Ühistu finantsjuht

  Järjest enam tahetakse saada informatsiooni ettevõttes toimuva kohta, mis ühtpidi on väga tore, kui selle põhjalt saab teha mingisuguseid otsuseid. Küll aga natukene võib-olla häirib see pool, et mitte ainult TSDde esitamisega, vaid üleüldse korjab riik väga palju inimeste kohta informatsiooni. Tekib kohati olukord, et kõik on täiesti kontrolli all.

  Aastakümneid raamatupidamisega tegelenud Sossi aga ärevuseks põhjust ei näe, sest on enda sõnul alati muudatustega toime tulnud. „Enne Eesti Vabariiki sai tehtud igasuguseid raamatupidamislikke aruandeid, nii et igast olukorrast olen väljapääsu leidnud ja üle mõistuse asju igatahes ei ole,“ lausus ta.
  Kuigi Onno on raamatupidajate kogu kaudu algusest peale TSD vormi muudatustega kokku puutunud, siis üksikasjalikku infot sellest, milline see lõpuks välja näeb, tal ei ole. Samas pidas ta meeldivaks seda, et maksu- ja tolliameti lehel on olemas videokoolitus, mille abil saab uue vormiga tutvuda.
  Puudustega arvestati
  Haiba juhtis raamatupidajate kogus seda komisjoni, mis tegeles TSDga, mistõttu on ta uue vormiga üsna hästi kursis. Ta kiitis, et maksuamet on arvesse võtnud paljusid puudusi, millele raamatupidajad tähelepanu juhtisid. „Eks ta on alguses kindlasti raske, aga harjub ära,“ märkis Haiba, kelle sõnul on olulisem muutus see, et uus vorm on palju üksikasjalikum ja keerulisem kui varem.
  „Ma arvan, et ta on esialgu nii keeruline, et sellega tuleb ikkagi harjuda. Kui ei ole oma programmifirma tuge, siis võib olla alguses üllatusi. Võib-olla nendel, kes käsitsi teevad, võib ka üllatusi olla, aga iga uue asjaga on nii. Ta on hästi suur ja esialgu hästi harjumatu, kindlasti on alguses pusimist,“ rääkis Haiba.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Poliitmuda lendab mis kole, aga tegelikult pole katki midagi
Uue haigla ja raudtee rahastamisest taganemise otsust hinnates tuleb eristada kaht mõõdet – poliitilist ja sisulist, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Uue haigla ja raudtee rahastamisest taganemise otsust hinnates tuleb eristada kaht mõõdet – poliitilist ja sisulist, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Marek Kiisa nipid iduinvesteeringute valimiseks
Riskikapitalifondi Nordic Ninja kaasasutaja Marek Kiisa rääkis InvesteerimisFestivalil, et idufirmade puhul on kõige tähtsam asutaja suutlikkus rasketes olukordades toime tulla ja vajaduse korral suunda muuta.
Riskikapitalifondi Nordic Ninja kaasasutaja Marek Kiisa rääkis InvesteerimisFestivalil, et idufirmade puhul on kõige tähtsam asutaja suutlikkus rasketes olukordades toime tulla ja vajaduse korral suunda muuta.
Neinar Seli: mul on praegu täpselt samasugune tunne nagu 2008. aastal
Äripäeva Rikaste TOPi esiotsas figureeriv ja Eesti ärimaailma suurim otsustaja Neinar Seli soovitas praegu hoida kainet mõistust ja uskuda, et varsti läheb paremaks. “Tark ei torma, see aeg tuleb üle elada,” ütleb Seli.
Äripäeva Rikaste TOPi esiotsas figureeriv ja Eesti ärimaailma suurim otsustaja Neinar Seli soovitas praegu hoida kainet mõistust ja uskuda, et varsti läheb paremaks. “Tark ei torma, see aeg tuleb üle elada,” ütleb Seli.
Investeerimisplatvormi juht: rikkusest pole kasu, kui meil planeeti enam pole
“Kui me ühel hetkel oleme väga rikkad, aga meil pole enam planeeti, siis on sellest rikkusest väga vähe kasu,” ütles jätkusuutliku investeerimisplatvormi Grünfin juht ja asutaja Karin Nemec InvesteerimisFestivalil.
“Kui me ühel hetkel oleme väga rikkad, aga meil pole enam planeeti, siis on sellest rikkusest väga vähe kasu,” ütles jätkusuutliku investeerimisplatvormi Grünfin juht ja asutaja Karin Nemec InvesteerimisFestivalil.
Soomlastelt Mandatumi ostnud Invalda siseneb Eesti turule
Tänavu Sampo panga Mandatum kindlustuse Balti äride ostust teatanud Leedu varahaldur Invalda alustab pärast lubade saamist tänasest kindlustusäri Eestis, Lätis ja Leedus.
Tänavu Sampo panga Mandatum kindlustuse Balti äride ostust teatanud Leedu varahaldur Invalda alustab pärast lubade saamist tänasest kindlustusäri Eestis, Lätis ja Leedus.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.